Starosta Prištiny chce obyvateľom platiť za adoptovanie túlavých psov

59

Priština je zaplavená až 4 000 túlavými psami a tie sa stali veľkým problémom. Mnohí ľudia tvrdia, že museli utekať pred veľkými agresívnymi psami. Na tento problém upozornilo video, kde malého túlavého psa na ulici surovo zbil mladý muž. Milovníci zvierat reagovali a koncom minulého mesiaca vyšli protestovať.

„Toto nie je ojedinelý prípad, toto sa deje psom každý deň po celom Kosove,“ uviedol aktivista za práva zvierat, Argjenta Dociqi.

„Keď ublížime zvieratám, budú voči nám agresívne,“ povedala istá školáčka, ktorá bola na proteste na hlavnom námestí v Prištine so svojím otcom. „Ak ich budeme kŕmiť a nebudeme im ubližovať, nebudú agresívne.“

Zdroj Evan Clark

50 eur mesačne

Starosta Prištiny ponúka obyvateľom takmer tretinu minimálnej mzdy v Kosove, ak si adoptujú psa. Týmto krokom sa usiluje vyriešiť problém s množstvom túlavých psov v meste. Plánuje obyvateľom, ktorí si adoptujú túlavé psy, za každého vyplácať 50 eur mesačne.

„Chov psa je nákladný a nie každý má naň peniaze. Preto pomáhame rodinám, ktoré si adoptujú túlavé psy,“ vysvetľuje starosta.

Mesto už začalo so zhromažďovaním pouličných psov a starosta sľúbil, že budú pokračovať každý deň, kým ich neodstránime všetky. Povedal, že ich budú držať vo veľkých útulkoch, kde ich zaočkujú, sterilizujú a pripravia na adopciu.

Zdroj Simon Moog

Obyvateľ mesta, Sami Haxhaj, bol medzi prvými, ktorí využili starostovu ponuku a adoptovali si 10 psov.

„Chcem pre nich niečo urobiť,“ povedal 52-ročný muž, ktorý pripravil búdy pre psov a svoj pozemok bezpečne oplotil, aby sa psy mohli bezpečne hrať. „Som šťastný, že som im zabezpečil strechu nad hlavou, dostatok jedla a priestoru.“

Mesto mu za tento krok poďakovalo a uviedlo, že aj ostatní by mali nasledovať jeho príklad a dať každému túlavému psovi domov.

Niektorí však z tohto nápadu nie sú vôbec nadšení a odmietajú ho ako plytvanie peniazmi.

Zdroj Blue Arauz

Elza Ramadani, vedúca miestnej Nadácie pre práva zvierat, uviedla, že mesto sa musí zamerať na koreň problému, ktorým je nekontrolované množenie a zbavovanie sa psov, pretože ich ľudia nevnímajú ako člena rodiny.

Starosta však trvá na tom, že s rozpočtom 2 milióny eur ročne môžu očakávať vyriešenie tohto problému, ak je výpočet počtu túlavých psov v hlavnom meste správny. Avšak neočakáva, že počet psov v Prištine klesne zo dňa na deň.

„Niekto musel začať túto vojnu,“ povedal. „Problém sa vyrieši možno o 10 alebo 20 rokov, keď budeme psom prejavovať viac lásky a vôľu adoptovať si ich.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre