Najlepšie filmy podľa kníh Stephena Kinga: Dve TOP snímky vás prekvapia!

2006

Stephen King je populárny americký spisovateľ. Podľa jeho kníh už vznikli desiatky filmov, niektoré dokonca aj vo viacerých prevedeniach. Toto je náš výber TOP 6 filmov podľa kníh Stephena Kinga. Niektoré snímky vás zrejme prekvapia už len tým, že ich má na svedomí práve tento autor.

6 – Carrie (1976)

Kniha Carrie vyšla v roku 1974 a stala sa tak veľkým hitom, že už o dva roky neskôr vyšiel rovnomenný horor podľa tejto knižnej predlohy. Dodnes sa napríklad na tunajšom webe CSFD teší obľube, má hodnotenie slušných 74%. V rebríčku prestížneho amerického časopisu Rolling Stone skončil tento film ako najlepší podľa Kingových kníh vôbec.

5 – Misery (1990)

Román Misery je radený medzi tie najlepšie z Kingovej tvorby. Svetlo sveta uzrel v roku 1987. O tri roky neskôr vyšiel rovnomenný film, u nás je ale známy skôr pod názvom Misery nechce zomrieť. Na CSFD má hodnotenie 83% a dostal sa do top trojky najlepších Kingových filmov podľa časopisov Rolling Stone a IGN.

4 – To (2017)

Kniha s jednoduchým názvom It (To) vyšla už v roku 1986. Svojho filmového stvárnenia sa ale dočkala až v roku 2017. Čakanie stálo za to, lebo film sa tešil obrovskej návštevnosti v kinách aj obľube u fanúšikov. O dva roky neskôr vyšlo aj pokračovanie It 2, ale to už až také úspešné nebolo.

Pennywise“ by San Diego Shooter is licensed under CC BY-NC-ND 2.0

3 – Osvietenie (1980)

Kniha Žiarenie vyšla prvýkrát v roku 1977 a už o tri roky neskôr bola aj filmovo spracovaná. V hlavnej úlohe si zahral hviezdny Jack Nicholson a film sa zaradil medzi najkultovejšie snímky všetkých čias. NA CSFD má hodnotenie 88% a je to napríklad najlepší Kingov film podľa časopisu USA Today. Na Slovensku je film uvádzaný pod názvom Osvietenie. Len pre úplnosť ešte doplníme, že na tento príbeh nadväzuje kniha a taktiež rovnomenný film z roku 2019 s názvom Doktor Spánok.

2 – Zelená míľa (1999)

Príbeh Zelená míľa začal vychádzať v roku 1986 postupne na pokračovanie. O 13 rokov neskôr, v roku 1999 sa na plátna kín dostal film s rovnakým názvom. Hlavné postavy v ňom stvárnili skvelí Tom Hanks a Michael Clarke Duncan. Na CSFD má 93% hodnotenie a je tam v rebríčku medzi tromi najlepšími filmami všetkých čias. Na zahraničnom IMDB je film hodnotený na 86%.

1 – Vykúpenie z väznice Shawshank (1995)

Tento príbeh King vydal už v roku 1982. Vyšiel ako novela s názvom Rita Hayworth a vykúpenie z väznice Shawshank v rámci jeho zbierky poviedok Rôzne ročné obdobia. Film Vykúpenie z väznice Shawshank bol natočený v roku 1995. Podľa webu IGN je práve toto najlepší Kingov film vôbec, na CSFD je jednotkou dokonca medzi všetkými filmami.

Zdroj 1, Zdroj 2, Zdroj 3

Tomáš Pajerský
Tomáš sa písaniu článkov a copywritingu všeobecne venuje už 10 rokov. Pravidelne prispieva svojou tvorbou do viacerých kategórii na našom webe a nižšie nájdete zoznam jeho článkov.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Marcela Pirušová
28. októbra 2023 18:53

Film It bol prvý krát sfilmovaný v skorých 90′ rokoch, nie až v 2017, čo je remake pôvodného filmu, v ktorom boli obsiahnuté oba novšie diely, len nebol tak medializovaný ako novšia verzia. Prosím opravte si to. Ďakujem