Stonehenge je zafarbený na oranžovo – zatkli dvoch aktivistov

120

Dve osoby boli zatknuté, pretože zafarbili Stonehenge na oranžovo. Protestná skupina Just Stop Oil uviedla, že dvaja aktivisti „vyzdobili Stonehenge oranžovou práškovou farbou“. Požadovali, aby sa budúca britská vláda právne zaviazala k postupnému ukončeniu využívania fosílnych palív do roku 2030.

Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach bolo vidieť, ako aktivisti v tričkách s nápisom „Just Stop Oil“ postriekali skupinu stojacich kameňov oranžovou látkou. Skupina uviedla, že 21-ročná študentka Niamh Lynchová a 73-ročný Rajan Naidu použili oranžovú kukuričnú múku. Tvrdila, že látka sa čoskoro zmyje, keď bude pršať.

Vo videu, zverejnenom na sociálnych sieťach, Niamh Lynchová uviedla, že požaduje, aby vláda Spojeného kráľovstva podpísala „zmluvu o nešírení fosílnych palív“ a sľúbila, že do roku 2030 prestane spaľovať fosílne palivá.

„Odmietnuť to znamená zaručiť smrť, ničenie a utrpenie v absolútne obrovskom a nezmerateľnom rozsahu,“ povedala. „Už tisíce rokov prichádzajú ľudia na slnovrat do Stonehenge, aby oslávili krásu nášho prírodného sveta. Nemôžem sa však ubrániť myšlienke, ako vyzerá dnes a čo sme s ním urobili. Tieto kamene tu stoja už 5000 rokov. Ako bude svet vyzerať o 5000 rokov?“

English Heritage, verejný orgán, ktorý spravuje lokalitu svetového dedičstva UNESCO, uviedol, že odborníci skúmajú rozsah poškodenia kruhu kameňov. Polícia grófstva Wiltshire vo svojom vyhlásení uviedla, že po incidente zatkla 2 osoby.

„Príslušníci polície boli na mieste činu a zatkli 2 osoby podozrivé z poškodenia starobylej pamiatky,“ uviedla polícia. „Naše vyšetrovanie pokračuje a úzko spolupracujeme s English Heritage.“

Poco a poco/wikimediacommons

Hovorkyňa English Heritage oznámila, že lokalita zostáva otvorená pre verejnosť.

Incident sa odohral uprostred kampane pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia 4. júla.

„Spoločnosť Just Stop Oil by sa mala za svojich aktivistov hanbiť,“ povedal premiér Rishi Sunak.

Organizácia Just Stop Oil

Organizácia Just Stop Oil, ktorá vznikla v roku 2022, chce zastaviť novú ťažbu ropy a plynu v Severnom mori pri východnom pobreží Spojeného kráľovstva. Zorganizovali množstvo protestov zameraných najmä na narušenie podujatí, inštitúcií alebo aspektov každodenného života, čo viedlo k zatknutiu tisícov jej aktivistov a uväzneniu desiatok ľudí.

@JustStop_Oil/X

Posledná akcia sa uskutočnila deň pred sviatkom letného slnovratu, keď sa davy ľudí zhromažďujú v Stonehenge, aby oslávili letný slnovrat na severnej pologuli.

„Musíme sa spojiť, aby sme bránili ľudstvo, inak riskujeme všetko. Preto organizácia Just Stop Oil požaduje, aby naša budúca vláda podpísala právne záväznú zmluvu o postupnom vyradení fosílnych palív do roku 2030,“ uviedol hovorca organizácie.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre