Súkromné očkovanie proti Covidu – oplatí sa za očkovanie zaplatiť?

270

Pre ľudí, ktorí nemajú nárok na očkovanie v rámci National Health Service (NHS), je k dispozícii súkromné očkovanie Covid. Oplatí sa však za očkovanie zaplatiť?

Keďže väčšina ľudí už bola vystavená vírusu Sars-CoV-2 prostredníctvom predchádzajúceho očkovania a/alebo infekcie, náš imunitný systém je vo všeobecnosti dobre vybavený na rozpoznanie a usmrtenie vírusu, ak sa ním nakazíme. Napriek tomu, ak sme sa nedávno nenakazili alebo nedostali posilňovacie očkovanie, počet protilátok, ktoré máme krvi, je pravdepodobne nízky.

Protilátky pomáhajú zabrániť tomu, aby sme sa nakazili Covidom tým, že sa viažu na vírus a bránia mu preniknúť do našich buniek. Hoci pamäťové bunky začnú rýchlo vytvárať nové protilátky, ak sa stretnú s vírusom Sars-CoV-2, kým dosiahnu dostatočne vysokú hladinu na zablokovanie infekcie, nastane mierny časový posun, ktorý môže poskytnúť priestor na to, aby sa Covid uchytil.

person in blue long sleeve shirt holding silver and gold steel tube
Autor fotografie je Mika Baumeister

Takéto infekcie budú zvyčajne kratšie a miernejšie, ako keby ste Covid nikdy nezažili, ale stále sú nepríjemnosťou.

Covid boostery sú rýchlym a bezpečným prostriedkom na doplnenie týchto protilátok. Napriek tomu je v Spojenom kráľovstve nárok na bezplatnú posilňovaciu vakcínu Covid NHS jar 2024 obmedzený na osoby vo veku 75 rokov a staršie, obyvateľov domovov pre seniorov a osoby vo veku šesť mesiacov a s oslabeným imunitným systémom.

V USA Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča, aby ľudia vo veku 65 rokov a viac dostali dodatočnú dávku vakcíny Covid-19, zatiaľ čo Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) navrhol, aby sa každému ponúkla každoročná posilňovacia vakcína s jednou dávkou – podobne ako pri každoročnom očkovaní proti chrípke – s druhou dávkou pre osoby s vyšším rizikom závažného ochorenia, vrátane detí mladších ako dva roky a dospelých vo veku 50 rokov a viac.

Táto stratégia by mohla viesť k zníženiu počtu hospitalizácií, k zníženiu počtu úmrtí a k úspore priamych nákladov na zdravotnú starostlivosť – za predpokladu, že by sa vakcína používala podobne ako pri každoročnom očkovaní proti chrípke.

woman in black crew neck t-shirt wearing white face mask
Autor fotografie je CDC

Prof. Stephen Griffin, virológ z univerzity v Leedsi, nie je týmito výsledkami prekvapený a podporuje prístup FDA: „Je to založené na veľmi dobrom posúdení klinických prínosov, a preto uznáva dôležitosť ochrany malých detí, ako aj ľudí nad 50 rokov,“ povedal.

Deti mladšie ako 5 rokov sú po infekcii vírusom Sars-CoV-2 vystavené zvýšenému riziku v porovnaní so žiakmi základných škôl (hlavne mladšími) a neexistuje dôvod, prečo by mali byť vystavené infekcii, keď je k dispozícii veľmi dobrá a bezpečná vakcína.

Jedným z problémov je, že Spojené kráľovstvo sa pri analýze nákladov a prínosov zameriava skôr na hospitalizácie a úmrtia, než aby zvážilo iné výsledky, ako napríklad dlhodobý Covid. Aj napriek tomu Griffin a ďalší odborníci zo Spojeného kráľovstva privítali rozšírenie prístupu k posilňovačom Covid. Avšak obávajú sa, že náklady pravdepodobne obmedzia ich používanie.

Profesor Neil Mabbott, imunopatológ z Edinburskej univerzity, hovorí: „Keď ľudia musia počas krízy životných nákladov uprednostniť iné potreby, nemali by sa zaoberať otázkou, či si majú zaplatiť vakcínu alebo nie. Každý, kto má viac ako 50 rokov, by prosperoval z ďalšieho očkovania, pretože jeho imunita z predchádzajúcich očkovaní bude slabnúť.

Profesor Lawrence Young, virológ z Univerzity vo Warwicku, si myslí, že mať posilňovaciu dávku má zmysel pre osoby vo veku 65 rokov a staršie, osoby s klinickými stavmi, ako je cukrovka, srdcové problémy a autoimunitné ochorenia, a osoby žijúce so zraniteľnými osobami.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre