Tajomné mesto pod vodou – Atlantída východu

3704

Čínske mesto Shicheng je staré viac ako 600 rokov. V roku 1959 bolo zaplavené a na dlhšie obdobie sa naň úplne zabudlo. Nedávno potápači opäť objavili jeho krásu.

Mesto je často nazývané „Atlandída východu”. Nachádza sa približne 400 kilometrov od Šanghaja v jazere Qiandao. Budovy zakonzervované 40 metrov pod vodou sú vyjadrením čínskej architektúry počas doby imperializmu. Mnohé pamiatky pochádzajú až z obdobia dynastii Ming a Qing a dotvárajú majestátny a tajomný pôvab celého mesta. Samotný názov Shicheng znamená v preklade levie mesto.

Chinese National Geography, bbc.com
Chinese National Geography, bbc.com

Mesto bolo zámerne zaplavené z dôvodu budovania hydroelektrárne. Viac ako 300 000 obyvateľov bolo presťahovaných do iných oblastí. Mnohé rodiny v meste žili po celé stáročia.

V roku 2001 zorganizovala čínska vláda expedíciu, ktorej úlohou bolo preskúmať stav stratenej metropoly. Záujem o zatopené mesto vzrástol až neskôr v roku 2011, kedy čínsky National Geography zverejnil dovtedy nikdy publikované fotografie.

Chinese National Geography, bbc.com
Chinese National Geography, bbc.com

Výskumníci a fotografi odhalili, že mesto má päť vstupných brán (na rozdiel od tradičných štyroch). Pozdĺž ulíc sa nachádza viac ako 250 zachovaných dekoratívnych kamenných oblúkov. Zobrazujú tradičné historické nápisy, sochy levov, drakov či bájnych fénixov.

Napriek tomu, že mesto je pod vodou, jeho vzhľad ostal takmer neporušený. Voda ho dokonale chráni pred vplyvom vetra, dažďa a slnečného žiarenia. Skúsení potápači sa môžu dostať do úplnej blízkosti ruín. V období medzi mesiacmi apríl a november sú organizované pravidelné ponory do zatopeného mesta. Napriek tomu, že je mesto kompletne zmapované, stále je potápanie v jazere Qiandao považované za prieskumné.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre