Tieto záhady sa zdali byť v minulosti nevysvetliteľné ale dnes dávajú perfektný zmysel

15809

Mnohí z nás sa zhodnú na tom, že dejepis bol v škole jedným z najzaujímavejších predmetov. Vždy sme radi počúvali a učili sa o starovekých kultúrach, dávno zabudnutých miestach a starých civilizáciách, pretože to istým spôsobom podporovalo predstavivosť a nútilo nás to zamyslieť sa. Ak sa pozrieme do histórie ľudstva, nájdeme množstvo vecí, ktoré sa zdajú byť nevysvetliteľné. Mnohé z tajomstiev a záhad minulosti však výskumníci v priebehu rokov rozlúštili a ich vysvetlenia sú prekvapivo logické.

1.Skryté podpisy na Mone Lise, majstrovskom diele Leonarda da Vinciho

Photo by BrightSide

V súvislosti so slávnym obrazom Mona Lisa existuje mnoho záhad. Aj keď je ťažké odhadnúť vek obrazu, Leonardo Da Vinci zanechal vo svojom diele niekoľko skrytých kódov. Pravé oko Mony Lisy obsahuje podpis „LV“, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou znamená meno Leonardo da Vinci.

Sú tu aj ďalšie skryté symboly, ako napríklad číslo „72“ pod oblúkovým mostom v pozadí obrazu, ktoré podľa Silvana Vincetiho môže otvoriť nové stopy k identifikácii modelu, dátumu vzniku obrazu a mnoho ďalšieho.

2. Pravá časť Michelangelového obrazu Stvorenie Adama je anatomicky správne zobrazenie mozgu.

Photo by BrightSide

Stvorenie Adama je bezpochyby jedným z najikonickejších diel, ktoré vytvoril veľký Michelangelo. Mnohí z nás to možno nevedia, ale Michelangelo bol predovšetkým sochár, ktorý spočiatku váhal či má vôbec maľovať, ale po jeho veľkolepej práci na strope Sixtínskej kaplnky sa rozhodol pokračovať.

Photo by BrightSide

V roku 1990 si Frank Lynn Meshberger všimol, že na pravej strane obrazu by mohlo byť zobrazené aj anatomické zobrazenie ľudského mozgu. Michelangelo ako ikonický sochár poznal anatómiu veľmi dobre, a preto sa rozhodol ukryť znaky svojej intelektuality do svojich obrazov. Prekrytím ľudského mozgu cez maľbu môžeme jasne vidieť mnohé časti ľudského mozgu detailne zobrazené.

3.Skryté staroveké mestá amazonského pralesa

Photo by BrightSide

Kedysi obývali celé povodie Amazonky milióny ľudí. V amazonských pralesoch prekvitali staroveké civilizácie. Mnohých španielskych dobrodruhov v minulosti lákala do divočiny nádej, že nájdu zasľúbené mesto El Dorado, mesto z čistého zlata. Aj ďalší objavitelia podľahli príbehom o legendárnych mestách, ako napríklad Stratené mesto Z.

Nie sú to však len legendy, pretože nedávna skupina vedcov dokázala ich pravdivosť. Pomocou lidarového snímania sa im podarilo nahliadnuť do hustého dažďového pralesa v Amazónii a nájsť pozostatky mestských centier. Žiaľ, odvtedy bola táto veľká civilizácia zničená.

4. Vysvetlenie bermudského trojuholníka

Photo by BrightSide

Záhadný Bermudský trojuholník bol počas desaťročí predmetom najzaujímavejších rozhovorov. Niektorí tvrdili, že nevysvetliteľné zmiznutia a katastrofy spôsobili tajomné sily tejto oblasti. Tajomstvá Bermudského trojuholníka sa však dajú ľahko vysvetliť environmentálnymi faktormi.

Každú paranormálnu udalosť, ktorá sa stala na mori alebo vo vzduchu, spôsobili mimoriadne silné hurikány, ktoré prechádzajú cez Bermudský trojuholník. Mnohé skúsenosti pripomínajú, že oceán bol pre ľudí vždy tajomným miestom, a keď sa spojí zlé počasie a zlá navigácia, môže to byť veľmi nebezpečné.

5. Kamene v Údolí smrti

Photo by BrightSide

Ľudia v tejto oblasti boli dlhé roky zmätení z podivných vecí, ktoré sa diali vo vyschnutom jazere v Údolí smrti, známom aj ako Racetrack Playa. Kamene s hmotnosťou do 318 kilogramov sa každých približne 10 rokov nečakane samovoľne pohybujú a zanechávajú za sebou rozsiahle stopy na suchom povrchu púšte.

V priebehu rokov sa overovalo množstvo teórií, ale žiadna z nich sa nepotvrdila ako mimoriadne presná. V roku 2011 sa však vedci zo Scrippsovho oceánografického inštitútu na Kalifornskej univerzite v San Diegu rozhodli túto záhadu vyriešiť. Trvalo to dva roky, ale nakoniec ju vyriešili. Ukázalo sa, že v zime sa playa naplní veľmi tenkou vrstvou vody zo zrážok a cez noc zamrzne. Potom slabý vietor odnáša kamene posúvaním rýchlosťou niekoľko centimetrov za sekundu.

6. Sochy hláv z Veľkonočného ostrova majú skryté telá

Photo by BrightSide

Každý už pravdepodobne videl obrázky jedinečných sôch na Veľkonočných ostrovoch. Je tu však skutočnosť, ktorá nie je taká známa. Tieto sochy s obrovskými hlavami majú pod sebou ukryté telá. Tieto monolity sú vytesané z kameňov nájdených na ostrove.

Sochy, podobne ako mnoho iných vecí na Zemi, boli ovplyvnené plynutím času a ich torzá ukryli skaly a sedimenty, čo vlastne pomohlo ich zachovaniu.

7. Skrytá postava na slávnom obraze Pabla Picassa Starý gitarista

Photo by BrightSide

Mnohí hovoria, že Starý gitarista je veľmi strašidelné dielo, ktoré vzniklo v modrom období Pabla Picassa. Je to zobrazenie starého, slepého gitaristu, ktoré bolo inšpirované vyvrheľmi spoločnosti, ktorých umelec videl, keď bol v Španielsku.

Ak sa pozrieme pozorne, môžeme vidieť veľmi slabú postavu ženy pripomínajúcu ducha priamo nad gitaristovým krkom, ktorá je len jednou z 3 postáv, ktoré sú ukryté pod vrstvami farby. Nie je známe, či tieto rané skice opustil, ale v tom čase bolo bežné, že maliari opakovane používali tie isté plátna, pretože boli takí chudobní, že si nemohli dovoliť nové. Je však mierne zaujímavé, že pod tou, ktorú vidíme, sa skrýva ďalší obraz.

8. Čo spôsobilo Tunguzskú explóziu v roku 1908?

30. júna 1908 preletela sibírskou oblohou ohnivá guľa, po ktorej nasledoval obrovský výbuch, ktorý zrovnal so zemou 2150 štvorcových kilometrov odľahlých lesov. Vedci neskôr vypočítali, že pri Tunguzskej udalosti, pomenovanej podľa blízkej rieky, sa uvoľnilo množstvo energie 1 000-krát väčšie ako pri zhodení atómovej bomby na Hirošimu v roku 1945 a stačilo na zničenie 80 miliónov stromov. Zvláštne je, že sa nikdy nenašiel žiadny kráter

reddit

Nakoniec ukrajinskí vedci dokázali, že Tunguzku v skutočnosti spôsobil meteor, ako sa uvádza v článku v časopise Planetary and Space Science z roku 2013. Analyzovali vzorky rašeliny z toho leta a zistili, že obsahuje úlomky minerálov, ktoré sa nachádzajú v meteoritoch, ako aj Lonsdaleit, látku, o ktorej je známe, že vzniká z rázových vĺn po výbuchu. Rovnako dôležité je, že kombinácia všetkých týchto prvkov bola takmer identická s miestom dopadu meteoritu v Arizone

9. Odkiaľ pochádzajú obrovské kamene v Stonehenge?

Zdroj K. Mitch Hodge

Jednou z najväčších záhad okolo Stonehenge, mohutného prehistorického kamenného kruhu, ktorý bol postavený v Anglicku medzi rokmi 3000 a 1520 pred n. l., je pôvod mohutných sarsenových kameňov, ktoré sú usporiadané do tvaru stĺpov a prekladov .

Predpokladalo sa, že kamene pochádzajú odniekiaľ zo severného Wiltshiru, grófstva v juhozápadnom Anglicku, ale presnú polohu sa nepodarilo určiť.

Potom v roku 2019 mali výskumníci šťastie, keď im muž, ktorý v roku 1958 pracoval na projekte obnovy Stonehenge, poskytol 108 cm dlhé a približne 25 milimetrov hrubé jadro, ktoré bolo vyťažené z jedného zo sarsenov a ktoré si so sebou vzal do USA. Vedci mohli na vzorke urobiť testy a vytvoriť geochemický odtlačok sarsénu.

Potom po analýze podobných kameňov z 20 rôznych lokalít v južnom Anglicku a porovnaní chemického zloženia zúžili zdroj na West Woods v grófstve Wiltshire, ktoré je dnes obľúbeným rekreačným miestom pre turistov, psíčkarov a horských cyklistov.

 

10. Záhada krištáľových lebiek

wikimedia

Archeológovia a bádatelia objavili krištáľové lebky v 19. a začiatkom 20. storočia, čo viedlo k špekuláciám a mýtom o ich pôvode. Mnohí verili, že tieto artefakty patrili starovekým mezoamerickým civilizáciám a mali mystickú alebo nadprirodzenú moc. Po podrobnej analýze a skúmaní však odborníci zistili, že tieto kryštálové lebky vôbec nie sú starovekými artefaktmi. Moderné stopy po nástrojoch na lebkách odhalili, že boli vyrobené pomocou techník z 19. storočia, ako je napríklad rotačné koleso, ktoré by bolo dávnym Juhoameričanom cudzie, čo definitívne dokázalo, že nejde o staroveké pamiatky, za ktoré ich mnohí považovali.

 

Ako sme vám ukázali nie všetky záhady a mystérie ostávajú neodhalené a mnohé aj z dnešných tajomstiev minulosti ešte len čaká na svoje vedecké a logické vysvetlenie. A aký je váš názor? Myslíte, že s postupom vedy a technológie ostanú na svete ešte nejaké záhadné tajomstvá, ktoré ako ľudská civilizácia nikdy nedokážeme vysvetliť? Podeľte sa v komentároch !

 

Zdroj Zdroj 2 Zdroj 3

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre