Tak trochu nechutné náležitosti života v starovekom Ríme! Ako vtedy ľudia žili?

11780

Rímska ríša bola obrovským impériom, ktoré dokázalo pretrvať neuveriteľne veľa rokov – odhaduje sa, že až 1500! Zároveň ide o jeden z najlepších príkladov a zobrazení možného zostupu a pádu. A hoci je aj toto obdobie idealizované skrz rímskych cisárov a pekne spravovaných filmov, realita mnohokrát ukrývala aj nepríjemné pravdy.

Takže, poďme trošku pootvoriť dvere číro čírej histórii a načerpať aj realistické informácie. Takto vyzeral život a fungovanie bežných ľudí žijúcich v starovekom Ríme.

Zlá hygiena spôsobila šírenie mnohých chorôb a parazitov

Zdroj Virginia Choy

Pravdou je, že už v starovekom Ríme existovala prvotná myšlienka kanalizácie, ktorá bola aj zostrojená, avšak skôr ako na odstraňovanie experimentov, slúžila na odvádzanie odpadovej vody. Rimania sa teda častokrát nestarali o to, že ulice boli znečistené exkrementmi alebo hnijúcim jedlom. Preto nie je ničím prekvapivým, že vo fosíliach exkrementov sa našli baktérie spôsobujúce úplavicu, ale aj škrkavky.

Navyše boli tieto infikované exkrementy používané ako hnojivo na poľnohospodárske plodiny, takže sa infekcia rapídne šírila ďalej.

Oblečenie si čistili močom

Zdroj Timothy Hales Bennett

Na čistenie akéhokoľvek odevu jednoducho použili moč. Znie to nechutne, ale už vtedy vedeli, že sa v moči nachádza amoniak, ktorý je zásaditý a dokáže z oblečenia odstrániť rôzne škvrny.

Na uliciach sa dokonca nachádzali vedrá, kam svojim močom mohli muži v prípade potreby prispieť. Zaujímavosťou je, že v určitom období staroveké Ríma sa za takéto nádoby s močom dokonca platila daň.

Pekne nechutná večera – mozgy, samičie lono

Zdroj Priyanka Singh

Dalo by sa povedať, že išlo tak trochu o kultúru gurmánov. Ako to vieme? Našťastie, sa našiel človek, ktorý sa rozhodol, že bude tie jedinečné jedlá starovekého Ríma zaznamenávať (niektoré recepty sú dokonca až príliš podrobné). Obzvlášť obľúbenou pochúťkou na stoloch boli pohlavné orgány prasnice alebo rozdrvený mozog zmiešaný s vajíčkami.

Do manželstva vstupovali dievčatá ešte pred začatím dospievania

Zdroj: google images

V dnešnej dobe by sme povedali, že v predpubertálnom veku, čo boli 14 ročné alebo ešte mladšie dievčatá (podľa zákona museli mať dievčatá minimálne 12 a chlapci 14). Ich zväzky boli v drvivej väčšine prípadov dohodnuté a nie zriedka končili katastrofálne.

Trestancov pochovali zaživa alebo utopili

Zdroj Jon Tyson

Najznámejšou metódov popravy v starovekom Ríme bolo určite ukrižovanie, nebolo však jedinou metódou trestu. Medzi tie ďalšie, nie menej drastické či kruté, patrilo napríklad odsúdeného upáliť zaživa alebo ho nechať zožrať divej zvery. Ak sa však previnil naozaj vážne – napríklad prelial krv svojho rodinného príslušníka – uväznili ho vo vreci s kohútom, opicou alebo hadom a takto ho hodili do rieky, kde sa mal utopiť. Ak napríklad kňažky porušili svoj sľub cudnosti, boli pochované zaživa.

Starovekí Rimania sa čistili olejom, ktorý opätovne použili

Zdroj Fulvio Ciccolo

Keď už zavítali do verejných kúpeľov, celý proces mal svoj presný postup – najskôr horúce caldarium, potom vlažné tepidárium a nakoniec ľadové frigidárium. Pred kúpaním si Rimania natierali pokožku olivovým olejom. Následne si vrstvu, ktorú tvorili napríklad nečistoty, odumretá koža alebo pot nechali stierať otrokom. A čo urobili so špinavým olejom? Buď ho opätovne použili na takéto čistenie alebo s ním ženám upravovali vlasy.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre