Taliansko vyhlásilo núdzový stav po smrteľnej plynovej explózii v Rakúsku

323

gas explosion fotografia

Snehom zasiahnutá južná Európa bude možno čeliť energetickým výpadkom po varovaní, že rakúske plynovody budú v nasledujúcich dňoch nefunkčné, kvôli explózii hlavného plynového centra neďaleko Viedne.

Baumgarten, miesto kde k explózii došlo, je kľúčovým centrom dovozu a vývozu plynu, vrátane plynu z Ruska, ktoré je hlavným dodávateľom pre celú Európu. V Taliansku, kde v posledných dňoch chladné počasie, dažde a snehové zrážky narušili premávku na cestách, minister priemyslu vyhlásil núdzový stav kvôli nedostatku dodávky plynu.

Rakúsky policajný hovorca tvrdí, že k explózii došlo v utorok, v dopoludňajších hodinách o 8:45, a to z technických príčin. Rozsiahly areál, v ktorom sa doposiaľ našla jedna osoba mŕtva a 18 ďalších zranených, bol uzavretý. Hasiči bojovali s ohňom až do poobedia.

Centrálny operátor Gas Connect tvrdí, že rakúske zásoby plynu sú nateraz zaistené, no dodávky do južnej a juhovýchodnej časti budú obmedzené až do odvolania.

Carlo Calenda, talianský minister priemyslu verejne vyhlásil, že krajina bude s týmto problémom bojovať. Rovnako zdôraznil potrebu rozvinúť projekt novej dodávacej dráhy Trans Adriatic Pipeline (TAP), vďaka ktorej by dnes vyhlásenie núdzového stavu nebolo nutné.

Talianska veľkoobchodná cena za deň vzrástla o 97% na rekordnú úroveň 47€ za megawatthodinu. Ceny plynu v iných častiach Európy vzrástli tiež kvôli obavám o zásoby.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre