Taliansky umelec vytvoril superrrealistické busty slávnych Rímanov – Cézara, Augusta a Nera a pozrite sa prečo

1151

Aká je prvá myšlienka, ktorá vám príde na myseľ, keď sa povie Rím? Možno je to ikonická gladiátorská aréna – Koloseu, alebo Rímske fórum, ktoré bolo centrom každodenného života v tomto meste už pred storočiami. Ak sú to napr. známy rímsky panovníci, tak práve o tom sa dnes dozviete čosi viac.

Istý mladý taliansky sochár vymyslel projekt Cesares de Roma a rozhodol sa, že v spolupráci s ďalšími umelcami pripomenú ľuďom troch notoricky známych vládcov z dávnych čias Ríma – Cézara, Augusta a Nera, a to veľmi zaujímavým spôsobom. Vytvorili totiž superrealistické busty. Projekt vznikol z nevyhnutnosti rozšíriť klasické rímske dejiny z tak trochu ľudskejšieho a modernejšieho pohľadu.

„Césares de Roma má za cieľ šíriť novým spôsobom klasickú kultúru založenú na emocionálnom vzdelávaní. Julio Ceasar bude tým, ktorý v tom bude hrať akoby tú najdôležitejšiu úlohu,“ povedal mladý umelec.

Július Cézar bol posledným diktátorom v Ríme:

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Július Cézar bol rímskym politikom, slávnym vojenským generálom, historikom a diktátorom, ktorý zohral zrejme tú najdôležitejšiu úlohu v dejinách grécko-rímskeho sveta. Jedným z jeho najväčších počinov boli prvé kroky smerujúce k zániku rímskej republiky a vzostupu rímskej ríše. Toho sa však nedožil.

Octavian Augustus bol prvým Rímskym cisárom:

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Po vražde jeho strýka a adoptívneho otca – Júliusa Cézara, sa dostal k moci. Augustus ovládal Rím od roku 27 p.n.l. až do svojej smrti v roku 14 n. l.. Obdobie jeho panovania bolo nazývané „Pax Romana“ – čiže éra relatívneho mieru. Augustus je považovaný za jedného z najväčších administratívnych géniov dejín. Reorganizoval každú oblasť rímskeho života v celej ríši a transformoval rozpadajúcu sa republiku na nový, monarchický režim, založený na jednoduchej komunikácií a rozkvitajúcom obchode.

Nero bol známy svojou krutosťou:

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Nero bol piaty rímsky cisár, ktorého panovanie je zvyčajne spájané s tyraniou a extravaganciou. Často sa usiloval o presadenie svojich vlastných záujmov, pričom nehľadel na ostatných. Robil skrátka to, čo sa mu páčilo a bez strachu z odsúdenia. Hoci to nie je oficiálne potvrdené, no predpokladá sa, že práve cisár Nero je vinníkom veľkého požiaru v Ríme, ktorý spôsobil rozsiahlu devastáciu mesta. Rím chcel totiž vybudovať nanovo a v gréckom štýle.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre