Príbeh kráľa popu s mnohými otázkami. Aký bol život Michaela Jacksona? 

9148

Po rozchode so svojimi bratmi a ich rodinnou skupinou The Jackson 5 sa Michael Jackson vydal na pôsobivú sólovú kariéru, ktorá vyvrcholila, keď sa jeho album Thriller z roku 1982 stal najpredávanejším albumom všetkých čias. Bol vyhlásený za kráľa popu a v priebehu desaťročí pokračoval vo vystupovaní na špičkových koncertoch, lámal hudobné rekordy a dominoval v rebríčkoch. Ani jeho náhla a kontroverzná smrť v roku 2009 nezmenšila jeho slávu. 

Napriek jeho úspechu ako medzinárodnej hudobnej ikony to bol Jacksonov súkromný život a zvláštne správanie, ktoré sa často dostali na titulky časopisov. Objavili sa klebety a obvinenia o tom, že Jackson v detstve trpel emocionálnym a fyzickým zneužívaním a tiež sa zaplietol do súdneho sporu ohľadom obťažovanie detí, kde ho označili za páchateľa. 

cec8b24c 6297 4d1a b31a f0fd24e034f5
Zdroj: shutterstock

Napriek jeho úspechu ako medzinárodnej hudobnej ikony to bol Jacksonov súkromný život a zvláštne správanie, ktoré sa často dostali na titulky časopisov. Objavili sa klebety a obvinenia o tom, že Jackson v detstve trpel emocionálnym a fyzickým zneužívaním a tiež sa zaplietol do súdneho sporu ohľadom obťažovanie detí, kde ho označili za páchateľa. 

Dôvod pre plastiku nosa? 

Vzhľad Michaela Jacksona sa v priebehu rokov drasticky menil. Trpel vitiligom – ochorením pigmentácie kože, ktoré spôsobuje, že niektoré oblasti kože sú svetlejšie ako ostatné – a hovorilo sa, že sa viackrát dostal pod nôž. V jednom momente sa zdalo, že sa mu nos „rozpadáva“ po veľkom počte rinoplastik. Je možné, že dôvodom boli roky šikanovania pre jeho vzhľad. 

Prišiel o detstvo 

michael9
Zdroj: wikimedia common

Pred svojou smrťou Michael Jackson hovoril o svojom vzťahu s otcom Josephom Jacksonom a tvrdil, že jeho otec fyzicky trestal jeho a jeho súrodencov. 

Michaelov brat, Jermaine Jackson, vniesol ešte viac svetla do údajného zneužívania detí. Spomenul si, že počul Michaela kričať, keď im otec udeľoval tresty. Otec tvrdil, že i napriek trestom ich nesmierne ľúbi. Svoje správanie tiež ospravedlňoval slovami: „Musel som byť taký, pretože v tých časoch to bolo ťažké, tam kde sme bývali bolo veľa gangov.” 

Hoci Michael pre prísnu výchovu otca ktorej sa mu dostalo zostal mimo ulice a zločinnej kariéry, zato sa zdalo, že to bolo za cenu jeho duševnej, fyzickej a psychickej pohody. 

Hoci Michael pre prísnu výchovu otca ktorej sa mu dostalo zostal mimo ulice a zločinnej kariéry, zato sa zdalo, že to bolo za cenu jeho duševnej, fyzickej a psychickej pohody. 

Obklopil sa figurínami

Shutterstock 219090b 1
Zdroj: shutterstock

Bolo dobre známe, že Michael Jackson trpel extrémnou hanblivosťou, no mnohí si neuvedomujú, akým jedinečným spôsobom údajne bojoval s touto hanblivosťou ako dospelý. Spevák tvrdil, že bol medzi ľuďmi taký plachý, že sa radšej obklopil figurínami v životnej veľkosti. 

„Bol som príliš hanblivý na to, aby som bol medzi skutočnými ľuďmi.” 

Smutný dôvod, prečo postavil Neverland Ranch

the sad reason he built neverland ranch 1548777463
Zdroj: nickiswift.com

Meno Michaela Jacksona sa stalo synonymom pre Ranch Neverland – rozľahlý uzavretý areál, ktorý kúpil v roku 1988. Nechal nehnuteľnosť prerobiť tak, aby replikovala zábavnú a vzrušujúcu krajinu zázrakov, doplnenú o zábavný park, zoologickú záhradu a kino. 

Všetko, čo milujem, je za týmito bránami. Máme slony, žirafy, krokodíly a všetky druhy tigrov a levov.” 

Keď sa ho pýtali na dôvod, pre ktorý sa rozhodol vytvoriť si polorozprávkové miesto, odpovedal, „Pretože som chcel mať miesto, kde by sa nachádzalo všetko, čo som ako dieťa nikdy nemal.” 

Keďže nemohol ísť do Disneylandu alebo akéhokoľvek iného zábavného parku bez toho, aby ho sprevádzali nedočkaví fanúšikovia, Ranch Neverland sa stal miestom, kde sa kráľ popu mohol uvoľniť a pritom zostať v bezpečí za múrmi svojho areálu.

Bol aj jeho otec emocionálne zneužívajúci?

joe jackson facebook 625x300 1530160698332 edit 490335750876214
Zdroj: shutterstock

Okrem údajného fyzického týrania sa Jackson musel počas dospievania vyrovnať aj s týraním emocionálnym. Napríklad, aby dal Jacksonovi a jeho súrodencom lekciu o tom, že nemajú v noci nechať otvorené okno, sám ním preliezol v strašidelnej maske, čím im dal dostatočnú lekciu. 

Taktiež svojim deťom zakázal oslovovať ich „otec“, vyžadoval od nich, aby ho volali jednoducho „Joseph“. 

Podnietila desivá nehoda jeho údajnú závislosť?

000078553W
Zdroj: shutterstock

V roku 1984 Michael Jackson natáčal reklamu na Pepsi, keď došlo k tragédii. Počas spievania jeho hitu „Billie Jean“ za pohybu kamier spôsobila pyrotechnická chyba masívnu explóziu, pričom sa chytili horieť Jacksonove vlasy i telo. Podľa BBC tri tisícky fanúšikov, ktorí boli na pľaci, s hrôzou sledovali, ako sa nehoda odohrala.

Liečili ho na popáleniny druhého a tretieho stupňa v zadnej časti hlavy a temena, pričom niektorí predpokladali, že práve tento hrozný incident a následné pokusy o nápravu jaziev po popáleninách viedli k spevákovej údajnej závislosti na plastickej chirurgii. Špekulovalo sa tiež, že incident katalyzoval Jacksonovu údajnú závislosť na liekoch proti bolesti. 

Začali ho volať ‚Wacko Jacko‘

Iste, bol výstredný, okázalý a možno občas vystupoval detinsky, ale verejnosť v snahe hodnotiť a kritizovať zašla častokrát príliš ďaleko. Týždeň čo týždeň boli titulky venované iba správam o podivnosti Jacksonovho života. Príbehy o kyslíkovej komore, ktorá mu mala pomôcť dožiť sa veku 150 rokov. Zábery ako visí so svojím synom cez rímsu hotelového balkóna. Vyvrcholenie Jacksonovho neortodoxného životného štýlu podnietilo tlač, aby ho nakoniec nazvali „Wacko Jacko“ na počesť jeho výstrednosti. 

Pre jeho fanúšikov bolo znepokojujúce vidieť, ako sa talentovaná hviezda zosmiešňuje, no len si predstavte, ako sa musel Jackson cítiť ako terč všetkého toho posmechu.

Mal poruchu príjmu potravy?

shutterstock editorial 380547m
Zdroj: shutterstock

Strava Michaela Jacksona – ako takmer každý iný aspekt jeho života – sa dostala pod intenzívnu kontrolu. PPP však údajne netrpel, len sa vždy snažil jesť zdravé veci a držať sa ďalej od červeného mäsa.

Avšak, na jeho posledné turné „This Is It“ museli najať niekoho, aby mu pripomínal, že sa má najesť, inak jedol len 1x denne. 

Po Jacksonovej smrti pitva odhalila, že vážil takmer 62 kilogramov a bol vysoký 1,75 metra, na základe výpočtu to hodnotíme ako „normálne“ BMI. 

Mal dlh 400 miliónov dolárov

Michael Jackson predal po celom svete miliardu platní a lístky na jeho koncerty sa vypredali rýchlosťou blesku. Ako teda mohol byť muž stojaci za najpredávanejším albumom všetkých čias tak extrémne zadlžený? Keď Jackson zomrel vo veku 50 rokov, bol 400 miliónov dolárov v mínuse. Obrovská časť jeho majetku bola údajne použitá na vyplatenie multimiliónových vyrovnaní rodinám, ktorých deti ho obvinili z obťažovania, vrátane výplaty 25 miliónov dolárov v roku 1993. Jackson bol oslobodený od obvinenia z desiatich trestných činov počas súdneho procesu obťažovania detí v roku 2005, ale súdne konanie odhalilo jeho finančnú krízu a tiež, že jeho milovaný ranč Neverland bol na pokraji zabavenia.

Jeho rodina nazýva dokument z roku 2019 „verejným lynčom“

jackson getty
Zdroj: wikimedia common

O kráľovi popu bolo po jeho smrti natočených viacero filmov, vrátane dokumentu z roku 2018 – Posledné dni Michaela Jacksona. Zatiaľ čo tento projekt mal za cieľ uctiť si Jacksonov odkaz, dokumentárny film z roku 2019 s názvom Leaving Neverland urobil úplný opak. Robson, ktorý vo filme vystupoval totiž nazval Jacksona pedofilom, ktorý ho údajne roky obťažoval. 

Robson a Safechuck (ďalšia údajná obeť) tvrdia, že „sa s nimi Jackson priatelil, keď boli deti, a potom ich celé roky (počnúc vekom 7 a 11 rokov) sexuálne zneužíval. Film naznačuje, že zďaleka neboli jedinými obeťami.“ Dokument mal premiéru na filmovom festivale Sundance v januári 2019.  

Jacksonovi pozostalí rodinní príslušníci tento dokument ostro odsúdili. „Nemôžeme len tak stáť bokom, kým bude prebiehať toto verejné lynčovanie. Michael sa nemôže brániť. Inak by tieto obvinenia vôbec nevznikli.”

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.