Macbooky nie sú nedobytné a mobily nespôsobujú rakovinu mozgu – 8 Mýtov o technológiách, ktorým veríte možno aj vy

2611

V dnešnej dobe plnej informácií a rýchleho pokroku sa zvykne šíriť množstvo klamlivých alebo polopravdivých výrokov ohľadom nových a moderných technológií. Niektoré sú doslova tak populárne, že by sme ich mohli priradiť k ľudovým porekadlám.

1.Inkognito mód znamená, že vaše súkromie je v bezpečí.

Mnoho užívateľov internetu si myslí, že keď prejdú do módu inkognito ich heslá, história a celkovo ich bezpečnosť na internete je chránená. Je síce pravda, že v inkognito móde sa vaše cookies a história vyhľadávania po zatvorení okna vymaže avšak to neznamená, že webstránky o vás naďalej nezískavajú množstvo súkromných informácií a dát.

Rovnako váš poskytovateľ internetu presne vie, kde ste v „bezpečnom súkromnom móde“ zablúdili ak si dá tu námahu. Ak vám niekto ponúkne prihlásiť sa do vášho mailu alebo nedajbože bankového konta len preto, že vám otvoril inkognito okno bude obozretný, stále je kopec jednoduchých ciest ako si vie jeho zariadenie uložiť vaše heslo.

anonymous
Foto: Pixabay

2. Macbooky sú odolné proti vírusom.

Aj keď produkty od Apple kvôli svojmu uzavretému operačnému systému sú o niečo ťažšie napadnuteľné ako tie od Microsoftu s Windowsom, neznamená to, že sú na ne odolné. Je mnoho nebezpečných vírusov, ktoré napadajú počítače od Applu ako napr: OSX/Leap, OSX/DNSChanger, OSX/RSPlug, OSX/Jahlav a mnoho mnoho ďalších.

macbook
Foto: Pixabay

3. Nenabíjajte si telefón kým sa úplne nevybije baterka.

Mobil považujeme za vybitý keď sa vypne . Avšak často po dlhšom držaní tlačidla sa mobil znovu zapne s tým, že ho máte nabiť . To znamená, že ani vtedy nie je totálne vybitý a stále si drží približne 10% baterky.

Populárnou teóriou je, že mobil by ste mali nechať vybiť úplne na 0% predtým ako ho znova nabijete. Je to mýtus a faktom je, že ak to budete robiť pravidelne baterku skôr poškodíte a znížite jej životnosť.

low battery photo
Photo by twicepix

4. Keď budete veľa telefonovať cez smartphone dostanete rakovinu.

Hlavne mladí ľudia s „telefónmi pri uchu“ často počúvajú od staršej generácie ako „žiarenie z mobilu“ im spôsobí rakovinu mozgu. Žiadna štúdia však nepotvrdila súvislosť medzi častým používaním mobilu a výskytom rakoviny .

Svetová Zdravotnícka Organizácia na svojej webstránke uvádza, že “ Bolo vykonaných mnoho štúdií za posledných 20 rokov a ani jedna k dnešnému dátumu nepreukázala súvislosť medzi používaním mobilných telefónov a výskytom zdravotných problémov „

telefonovanie
Foto: Pixabay

5. Magnetom vymažete obsahu disku.

Tento mýtus vznikol predovšetkým na základe populárnych TV seriálov ako “ Breaking Bad“. Pravdou však je, že aby ste disk, čo i len trocha poškodili potrebovali by ste naozaj silný elektromagnet. Aj keby sa vám to podarilo vymažete tak zanedbateľnú časť disku, že väčšina dát v dnešných diskoch ostane nepoškodených.

hard disk
Foto: Pixabay

6. Násilne vytiahnutie USB vám poškodí vaše dáta.

Ľudia často veria, že ak nekliknú „bezpečné odstrániť zariadenie“ prídu o svoje súbory alebo poškodia USB / externý disk . Vaše dáta sú v ohrození iba ak ich priamo z disku načítavate alebo zapisujete, inak môžete bezpečne disk odstrániť aj manuálne.

usb photo
Photo by quiroso

7. Viac pixelov znamená lepšie fotky.

Reklamy nás často uvádzajú do omylu, že viac px. znamená oveľa lepšie fotky. Pixely sú však len jedným z faktorov, ktoré určujú kvalitu fotografie a neznamená to, že telefón s foťákom, ktorý má viac pixelov robí aj lepšie fotografie.

Medzi ďalšie dôležité faktory patria napríklad: materiál a veľkosť objektívu, svetelný senzor, hardware a software na spracovanie obrázkov.

smartphone
Foto: Pixabay

8. Laptop vo vašom lone vás spraví neplodným.

Pokiaľ ide o ženské pohlavie tak dámy môžu byť úplne pokojné. Teplo z notebooku nedokáže byť natoľko intenzívne aby sa nejak dotklo produkcie vajíčok. Páni sú však iná kategória kedže zvýšená teplota sa prejavila negatívne na produkcií spermií už v minulosti.

Tento fenomén bol pozorovaný u cyklistov, bežcov a napríklad aj milovníkov teplého kúpeľa. Experimenty, ktoré boli zrealizované preukázali, že by mužské spermie mohli byť do určitej miery ovplyvnené teplom z notebooku, avšak je nepravdepodobné, že by ste svoj notebook držali pri tejto teplote a v takom dlhom čase vo svojom lone aby to malo dopad na vašu „mužnosť“.

Macbook
Foto: Pixabay

 

zdroje: techarp, cancer.gov, macworld.co.uk, itstillworks.com, reviewed.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
TyphoonX
23. júna 2017 12:47

K bodu 6 – nie je to celkom pravda. Pokiaľ je totiž v nastavení USB zadefinovaný oneskorený záznam na USB, tak vytiahnutím USB z počítača sa stratia dáta. Odpájať zariadenia USB bez poškodenia dát je teda možné len v prípade okamžitého zápisu na disk.