Temné stránky krajín II. – India

3479

V tomto článku pokračujeme s odhaľovaním menej atraktívnych faktov o turistických destináciach. Dnes je na rade India. Krajina rôznorodá, zaujímavá a plná protikladov. Nádherná príroda a kultúra sa strieda s chudbou a množstvom odpadu. Predstavíme vám sedem faktov, ktoré nielen znepríjemňujú život obyvateľom, ale aj znižujú záujem turistov o Indiu. Plánujete ju navštíviť? Tak radšej ďalej nečítajte.

Chudoba

Rishabh Gupta, quora.com
Rishabh Gupta, quora.com

India je v podstate vcelku bohatá krajina. Bohužiaľ väčšina jej obyvateľstva žije v chudobe. V číslach ide o najväčší počet chudobných ľudí na svete. Smutné prventsvo. Podľa posledného prieskumu svetovej banky, žije približne 23% Indov s rozpočtom menším ako 1,10 € na deň. Preto po celej Indii nájdete obrovské množstvo žobrajúcich ľudí. Bohužiaľ, ak sa rozhodnete niektorému pomôcť, o chvíľu vás obklopia ďalší a ďalší.

Množstvo obyvateľov

Rishabh Gupta, quora.com

Jedna z najľudnatejších krajín na svete je domovom viac ako 1,252 miliardy obyvateľov. Obrovské množstvo obyvateľov komplikuje otázku bývania, verejnej prepravy i zamestnanosti. Obyvatelia často hovoria, že žijú ako v pekle. V podstate skôr len prežívajú. Ak ste cudzinec a plánujete využiť verejnú dopravu, vopred si to dobre premyslite.

Znečistené životné prostredie

Rishabh Gupta, quora.com

Dilí, hlavné mesto Indie, je jedno z najšpinavších miest na svete. Znečistený je vzduch, pôda i voda. Všetky odporúčané hodnoty sú dlhodobo prekračované. Ďalším negatívom je hlučnosť. V rebríčku 20 najznečistenejších miest na svete je 10 miest práve z Indie.

Odpadky, všade samé odpadky

Rishabh Gupta, quora.com

Smutné, ale pravdivé. Ročne obyvatelia Indie vyprodukujú 36,5 milióna ton odpadu. To je množstvo, z ktorého si v mnohých rozvinutých krajinách nerobia taký veľký problém. Problémom je, že likvidácia a recyklácia odpadu prebieha neefektívne. Odpadky sa hromadia a nikto sa nesnaží ich odstrániť.

Rasizmus

Rishabh Gupta, quora.com

Ľudia svetlejšej pleti sú často zvýhodňovaní a čím má človek tmavšiu pleť, tým žije zvyčajne tažší život. Podľa mnohých štatistík sú Indovia preborníkmi v hodnotení ľudí podľa farby pleti. Muži aj ženy preferujú ľudí so svetlejšou pleťou. Všetko, čo sa vymyká priemeru je podrobené nepríjemnému hodnoteniu. Týka sa to nie len farby pokožky, ale aj kást, pohlavia, náboženstva a kultúry.

Vysoké ceny

Rishabh Gupta, quora.com

Ste turista? Tak sa pripravte na to, že do vrecka siahnete oveľa hlbšie ako domáci obyvatelia. Týka sa to takmer všetkého. Od hotelov, historických pamiatok, verejnej dopravy či reštaurácii. Všade zaplatíte viac ako je stanovená cena. Okrem toho vám môžu cenu upraviť nielen podľa toho, či ste alebo nie ste turista, ale aj podľa toho, odkiaľ pochádzate. Nad nami Slovákmi sa možno trochu zľutujú, ale Nemci a Briti to nebudú mať ľahké.

Môžem sa s vami odfotiť?

pixabay.com

Vo väčších mestách budete pravdepodobne len nejaký návštevník. Ak nezačnete tancovať uprostred námestia v divokom rytme, nikto si vás všímať nebude. Bohužiaľ pri väčšine turistických atrakcií stále narazíte na ľudí, pre ktorých sú cudzinci sami o sebe atrakcia. Pristavia sa a požiadajú vás o spoločnú selfie. Väčšinou chcú vidieť ako sú na tom s farbou pleti oproti vám alebo sa len chcú pochváliť na sociálnych sieťach s novým „bielym“ priateľom.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre