Temné stránky krajín III. – Nórsko

8857

Nórsko – krajina nádherných fjordov, divokej prírody a dávnych Vikingov. Pri spoznávaní Škandinávie si nikto nedovolí vynechať práve Nórsko. Ale o tom nie je tento článok. Hovoriť budeme o negatívach. O tom, čo vás rozhodne do Nórska lákať nebude.

Všetko je drahé

Petter Brenna Rian, quora.com
Podľa indexu Big Mac z roku 2015 sa druhý najdrahší Big Mac podáva práve v Nórsku. Jeho cena je približne 5 €. Ak by ste chceli predsalen ešte ten Big Mac zapiť aspoň lacnejším pivom. Sklameme vás. Aj tu sa drží Nórsko na druhom mieste. Drahšie pivo nájdete už iba v Grónsku. Napríklad v blízkosti turistických atrakcií v Osle zaplatíte za pivo (0,6l) neuveriteľných 11 €. Nórsko vás jednoducho vycicia z peňazí.

Množstvo bezdomovcov a drogy

Petter Brenna Rian, quora.com
V centre Osla a v mnohých ďalších okolitých oblastiach stretnete množstvo bezdomovcov, žobrákov a veľmi ľahko narazíte na drogových dílerov alebo ľudí pod vplyvom drôg. Predovšetkým okolo hlavnej stanice. Taktiež tu nájdete množstvo odpadkov. Už viackrát sa mesto snažilo okolie hlavnej stanice zlepšiť a vyčistiť, bohužiaľ, bez úspechu.

Bezpečnosť vo veľkých mestách

Petter Brenna Rian, quora.com
Na niektoré miesta sa v noci radšej nepúšťajte. Ako sme už spomínali, všadeprítomní bezdomovci a žobráci sú zvyčajne úplne neškodní. Naopak musíte si dávať veľký pozor na vreckových zlodejov. Za posledných päť rokov stúpol počet znásilnení. Frekvencia bola občas taká častá, že obyvatelia už hovorili o epidémií znásilňovania. Ak ste žena, nechoďte sama večer po uliciach. Okrem toho všetkého vás môže ohroziť aj samotná príroda. Počas zimy si dávajte pozor na padajúce cencúle a sneh. Takto každoročne v Nórsku pod strechami zahynie niekoľko ľudí.

Nórska rezervovanosť

Petter Brenna Rian, quora.com
Očakávate vždy usmiatych a priateľských Nórov? Nedočkáte sa. Nóri sú veľmi rezervovaní a odmeraní. Mohli by sme ich nazvať až chladnými. V Nórsku sa hovorí, že ak stretnete na ulici usmiateho človeka, je to buď blázon alebo Američan. Nóri sa rozprávajú zvyčajne iba s ľuďmi, ktorých poznajú (neplatí to, ak pijú alkohol).

Daždivé počasie

Petter Brenna Rian, quora.com

Počas zimy na vás čaká chlad a neustála tma alebo šero. Počas leta zvyčajne prší. Napríklad v roku 2015 pršalo 279 dní v roku. Ak túžite po slnku a teple, Nórsko nebude pre vás.

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

2 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
1. januára 2017 18:51

1. Nie každý považuje za stravu Big Mac a pivo. Ceny potravín sú drahšie tak cca 2x pri x-krát vyšších platoch. Niektoré potraviny sú dokonca lacnejšie ako u nás. Koľko stojí pesto v Reme alebo Kiwi a koľko u nás?
2. Drogy sú všade, podľa mňa Praha alebo Barcelona vyzerajú ešte horšie.
3. Už Oslo je relatívne malé mesto, aké veľké mestá máš na mysli?
4. Väčšina nórov čo som za posledných 6 mesiacov stretol sa usmievala. Aj v Osle sa ľudia usmievajú a pozdravia sa.
5. Rok 2016 bol zase iný, so far najslnečnejšie leto a zrážky tiež neboli až také tragické. Vzhľadom na polohu krajiny je v zime stále tma a šero ale v lete je vidno do 23:00 a svitá okolo 4:00.

Myslím, že tento článok je veľmi vykonštruovane negatívny.

miro
11. októbra 2017 9:45

uplná kravina :D :D akurát v tej bezpečnosti v osle by som možno kapku suhlasil , nechodilo sa mi samému fajne , ale vždy šlo len o „pakistans“ … ale inak nič hrozne .. ostatne v članku su totálne žvásty a dať ko príklad k cenám jedla big mac , tak to svečí samo o sebe kto toto asi tak písal :D