Temné stránky krajín I. – Kostarika

4443

Cestovné kancelárie lákajú cestovateľov na úchvatné fotografie najrôznejších destinácii. Čisté more, prekrásna príroda a stále usmiati ľudia. Potom každý turista očakáva, že po príchode bude jeho dovolenka vyzerať presne tak ako na obrázku. Bohužiaľ realita býva iná.

Keď sa povie Kostarika, pravdepodobne si predstavíte exotické zvieratá, krásne pláže a azúrové more. Možno vaše predstavy vyzerajú nejako takto:

quora.com, Alberto González

Bohužiaľ realita je iná. Okrem idylických panorám vás čakajú aj obrazy zo skutočného života bežných ľudí. A tak okrem paliem a slnka nájdete na Kostarike aj toto:

quora.com, Alberto González

Áno. To sú dve tváre Kostariky. Miestnym obyvateľom prekážajú predovšetkým vysoké ceny, nedokonalý systém verejnej dopravy, život bez istoty a množstvo odpadkov v hlavnom meste a v jeho okolí.

Vysoké ceny

Ak očakávate, že všetko je tu oveľa lacnejšie ako v mnohých iných veľkých mestách na svete, ste na omyle. Navyše ceny sú pre turistov nastavené ešte vyššie. Ľudia musia pracovať za 4x menšie mzdy, ale ceny služieb sú často porovnateľné s cenami v Paríži alebo New Yorku. Navyše v krajine je drahý plyn.

Verejná doprava

Takmer každý na Kostarike vlastní auto. Dôvod je jednoduchý. Systém verejnej dopravy je málo prepracovaný, nezabezpečuje bezpečnú prepravu a často dopravné prostriedky meškajú alebo vôbec neprídu. Množstvo áut prináša časté dopravné zápchy a komplikuje jazdu autom. Pre turistu je náročné zvládnuť šoférovanie medzi mnohými kamikadze šoférmi a zápchami.

Životná neistota

Problém, ktorému čelia nie len Kostaričania. Turisti sa často stávajú obeťami prepadnutí alebo sú okradnutí vreckovými zlodejmi. Človek si musí dávať veľký pozor na svoje osobné veci. Príčinu vidia obyvatelia v množstve prisťahovalcov z okolitých krajín. Ale najväčšie zlo v krajine robia drogy. Kostariku využívajú mnohé drogové kartely k obchodovaniu s celým svetom. 23 % obyvateľstva žije v chudobe a nezamestnanosť je viac ako 10 %. Za posledných desať rokov rapídne narástol rozdiel medzi najvyššou a najnižšou triedou.

Množstvo odpadkov

V hlavnom meste San Jose nájdete veľmi málo turisticky zaujímavých miest a budov. Za posledných niekoľko rokov sa snaží štát zlepšiť vzhľad hlavného mesta ale ešte má pred svebou stále obrovské množstvo práce. Možno za niekoľko desiatok rokov bude situácia iná, ale dnes je to špinavé a nevýrazné mesto. Práve preto ani nie je v centre pozronosti turistov. Tí sa idú pozrieť na sopky a pláže.

Nuž, žiadna krajina na svete nie je perfektná.

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre