Tento živočíšny druh sa nám možno podarí zachrániť, je ho totiž oveľa viac ako sme si pôvodne mysleli.

82
  • Nová štúdia prináša prekvapivé čísla: Odborníci sa kedysi obávali, že numbaty sú na pokraji vyhynutia, keďže sa predpokladalo, že ich vo voľnej prírode žije menej ako 1 000. Nové zistenia naznačujú opak.
  • Technológia pomáha pri objavovaní: Inovatívne techniky odchytu do pascí s kamerou odhalili neočakávané populácie numbatov.
  • Výzvy zostávajú: Napriek dobrým správam, predpísané vypaľovanie vyvoláva obavy o prežitie numbatov.
78b4dc13 c746 4eb3 a69b 68313ec326e7
Autor tejto fotografie je quollism

Zisťovanie počtu numbatov: Prelom v ochrane prírody

Výskumníci v Západnej Austrálii sa vydali na cestu nádeje, pretože nové odhady naznačujú, že ich úsilie o ochranu numbatov sa môže vyplatiť. Numbat, známy svojím charakteristickým pruhovaným chrbtom, je tvor symbolický pre západnú Austráliu a kriticky ohrozený. Najnovšie zistenia poukazujú na to, že populácia numbatov vo voľnej prírode je takmer dvojnásobne väčšia, než sa ochranári predtým obávali.

795ef63e 7eeb 485b a558 fa347e1c34d5
Autor tejto fotografie je quollism

Priekopnícka metóda: Pruhované vzory odhaľujú tajomstvo populácie

Univerzita Západnej Austrálie a Ministerstvo pre biodiverzitu, ochranu prírody a atrakcie sa spojili, aby odhalili skutočný rozsah výskytu numbata v regióne Upper Warren. Ich inovatívna metóda? Pomocou pruhovaných vzorov viditeľných na záberoch z kamier sa dajú numbaty rozoznať.

21560cf9 0e07 437c bdd1 7319a60da566
Autor tejto fotografie je flickkerphotos

Prispôsobenie sa následkom lesného požiaru

Príbeh numbatov je bohužiaľ aj príbehom ich odolnosti, keď sa zotavujú z neúspešného predpísaného vypaľovania. Pri požiari zahynulo až 95 % miestnej populácie numbatov a tí, ktorí prežili, museli znovu osídliť spálenú krajinu. Bill Smart, ktorý tieto zvieratá zblízka pozoroval, vyjadruje ľútosť nad ich stratou, ale zaznamenáva ich pomalý, nádejný návrat.

3bece042 6293 45fd aa5b cf2fa2de6d37
Autor tejto fotografie je quollism

Kriticky ohrozený numbat: čo nás čaká?

Skromný numbat je v súčasnosti symbolom krehkosti aj odolnosti prírody. S populáciou, ktorá je povzbudivo silnejšia, než sa kedysi obávali, čelí aj neustálej hrozbe environmentálnych nebezpečenstiev. Cieľom prebiehajúceho výskumu a pozorných ochranárskych stratégií je zabezpečiť týmto pôvabným vačkovcom bezpečnejšiu budúcnosť.

zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.