Thajsko sa chystá legalizovať manželstvá osôb rovnakého pohlavia

44

Thajský parlament v stredu drvivou väčšinou schválil návrh zákona o rovnosti manželstiev, čo je prelomový krok, ktorý posúva jednu z najliberálnejších ázijských krajín bližšie k tomu, aby sa stala tretím územím, ktoré legalizuje zväzky osôb rovnakého pohlavia.

Návrh zákona podporili všetky hlavné thajské strany a pripravoval sa viac ako 10 rokov. Predtým, ako sa stane platným, musí ho ešte schváliť Senát a potvrdiť kráľ, pričom účinnosť by nadobudol o 120 dní neskôr.

Legislatívu schválilo 400 zo 415 prítomných zákonodarcov, proti hlasovalo len 10. Thajsko by sa tak mohlo pripojiť k Taiwanu a Nepálu a povoliť zväzky osôb rovnakého pohlavia.

people gathering on street during daytime
Photo by Norbu GYACHUNG on Unsplash

„Urobili sme to pre všetkých Thajčanov, aby sme znížili rozdiely v spoločnosti a začali vytvárať rovnosť,“ povedal Danuphorn Punnakanta, predseda parlamentného výboru pre návrh zákona.

Prijatie návrhu zákona predstavuje významný krok k upevneniu pozície Thajska ako jednej z najliberálnejších ázijských krajín v otázkach lesieb, gejov, bisexuálov a transsexuálov, kde otvorenosť a progresívne postoje koexistujú v spoločnosti popri tradičných, konzervatívnych budhistických hodnotách.

Thajsko je už dlho lákadlom pre páry rovnakého pohlavia, má živú a viditeľnú spoločenskú scénu LGBT pre miestnych obyvateľov a cudzincov a cielené kampane na prilákanie cestovateľov LGBT.

Aktivisti za práva však dlhodobo tvrdia, že zákony a inštitúcie neodrážajú meniace sa spoločenské postoje a stále diskriminujú LGBT ľudí a páry rovnakého pohlavia.

women in white sleeveless top
Photo by Brian Kyed on Unsplash

V stredu schválená legislatíva je konsolidáciou štyroch rôznych návrhov zákonov a uznáva manželstvo medzi dvoma osobami bez ohľadu na pohlavie, a nie medzi mužom a ženou, ako bolo definované predtým.

Páru priznáva všetky práva manželského páru podľa občianskeho a obchodného zákonníka krajiny vrátane práv týkajúcich sa dedenia a adopcie detí. Ústavný súd v roku 2021 rozhodol, že súčasný thajský zákon o manželstve, ktorý uznáva len heterosexuálne páry, je v súlade s ústavou, a odporučil rozšíriť legislatívu tak, aby zabezpečila práva aj pre iné pohlavia.

Nada Chaiyajit, obhajkyňa LGBT, uviedla, že prijatie zákona je pozitívnym krokom, ale stále existujú niektoré nevyriešené otázky. Obhajcovia LGBT, ktorí boli členmi parlamentného výboru, počas stredajšej rozpravy neúspešne presadzovali zmenu pojmov „otec“ a „matka“ na rodovo neutrálny „rodič“ v odkazoch na rodinnú jednotku, aby sa predišlo komplikáciám v otázkach, ako je adopcia.

„Som veľmi šťastná, ale toto nie je úplná rovnosť manželstiev. Je to len manželstvo osôb rovnakého pohlavia,“  povedala Nada. „Bolo udelené právo na manželstvo, ale nie úplné právo na založenie rodiny. Škoda, že to nebolo dotiahnuté do úplného konca.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre