Thajsko uznalo manželstvá osôb rovnakého pohlavia

58

Thajský senát v utorok schválil zákon o rovnosti manželstiev, čím pripravil pôdu na to, aby sa Thajsko stalo prvou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá uznáva páry rovnakého pohlavia. Návrh zákona, ktorý je vyvrcholením viac ako 20-ročného úsilia aktivistov, podporila drvivá väčšina zákonodarcov v hornej komore parlamentu.

Zákon, ktorý musí schváliť kráľovská rodina, nadobudne účinnosť 120 dní po jeho uverejnení v royal gazette, čo znamená, že prvé svadby osôb rovnakého pohlavia by sa mohli uskutočniť ešte tento rok.

pinterest

„Dnes oslavujeme ďalší významný míľnik na ceste nášho zákona o rovnakom manželstve,“ uviedol thajský premiér Srettha Thavisin v príspevku na X. „Budeme pokračovať v našom boji za sociálne práva pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich status.“

Obhajcovia LGBT označili tento krok za monumentálny krok vpred, keďže Thajsko bude prvou krajinou v juhovýchodnej Ázii, ktorá prijme právne predpisy o rovnosti manželstiev, a treťou v Ázii po Nepále a Taiwane.

„Sme veľmi hrdí na to, že sa zapíšeme do histórie,“ povedal Plaifah Kyoka Shodladd, člen parlamentného výboru pre manželstvá osôb rovnakého pohlavia. „Dnes láska zvíťazila nad predsudkami. Po viac ako 20 rokoch boja dnes môžeme povedať, že táto krajina má rovnosť manželstiev.“

NextShark/pinterest

Zákonodarcov a aktivistov bolo vidieť oslavovať v thajskom parlamente, mávali dúhovými vlajkami a usmievali sa, pričom niektorí dvíhali päste na znak solidarity s komunitou LGBT.

Thajsko, jedna z najobľúbenejších ázijských turistických destinácií, je už známe svojou živou LGBT kultúrou a toleranciou. Začiatkom júna pochodovali ulicami Bangkoku tisíce rehoľníkov a aktivistov, ku ktorým sa pridal aj premiér Srettha, ktorý mal hrdo oblečené dúhové tričko.

„Týmto by Thajsko podčiarklo svoje vedúce postavenie v regióne pri presadzovaní ľudských práv a rodovej rovnosti,“ uviedla vo svojom vyhlásení Komisia občianskej spoločnosti združujúca aktivistov, aktivistky a páry LGBTQI.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre