Tieto miesta si užijete bez internetu, ten tam totiž nenájdete, resp. nájdete len na špeciálnych miestach a za poplatok

363

Internet je dnes už takmer všade. Ľudia sú závislí na virtuálnom svete a zväčša všade kde prídu hľadajú WiFi pripojenie. Častokrát je práve voľné WiFi hlavnou podmienkou pri výbere dovolenky. Zachádza to však priďaleko. Aj preto sa tento cestovateľ rozhodol stráviť dovolenku na miestach a v krajinách, kde WiFi skrátka nie je alebo nenájde len tak ľahko. „Žiadne z miest, ktoré sme navštívili nebolo prepojené internetom. Také miesta sme doslova vyhľadávali. Bolo to tretíkrát za päť rokov, keď som zostal bez akejkoľvek možnosti pripojiť sa k sieti. Staré návyky ako zvedavosť, trpezlivosť a premýšľanie sa vrátili.“

Byť mimo siete vám zároveň uvoľňuje nesmierne množstvo času, ktorý tak môžete stráviť oveľa zmysluplnejšie. Ak chcete podstúpiť niečo podobné, tak toto je zopár zaujímavých destinácii, v ktorých sa na internet nepripojíte, resp. len veľmi ťažko a zrejme vás prejde na pripojenie chuť pri daných poplatkoch.

wifi fotografia
Foto od Goumbik

Grónsko

Napriek skutočnosti, že internet tam funguje, tak v tejto obrovskej ľadovej krajine je veľkou šancou odpojiť sa od sveta a dostať sa do kontaktu s nádherným prírodným prostredím, no najmä so svojimi priateľmi. WiFi si tam síce môžete zakúpiť na väčšine miest, no poplatok je vyšší, než ste zvyknutí. Nájdu sa však aj miesta, ktoré vám ponúknu internetové pripojenie zadarmo, medzi tie však zväčša patria luxusnejšie hoteli.

Čína

Napriek najväčšiemu počtu používateľov internetu na svete je čínska internetová cenzúra pomerne extrémna. Fungujú tam totiž orgány, ktoré monitorujú prístup na internet a blokujú obsah niektorých webových stránok. Facebook (zakázaný od nepokojov Ürümqi v roku 2009), Twitter, Snapchat, Instagram, Youtube, Pinterest a Reddit sú na čiernej listine, zatiaľ čo čínska dcérska spoločnosť známeho Google je taktiež výrazne obmedzená.

Kuba

Internet bol na Kube predstavený už koncom 90. rokov, ale jeho vývoj bol len čiastočný. Väčšina prístupu verejnosti a turistov v hoteloch je zabezpečená trochu zvláštne – cez stieracie žreby, ktoré sa javia ako nefunkčné, pretože ide o dlhé heslá, ktoré sa ľahko zmažú ak ich poškriabate príliš silno a zakúpené minúty nikdy nie sú také dlhé, ako sa sľúbilo. Mobilné telefóny fungujú, ale je odtiaľ veľmi drahé volať domov. Webová cenzúra sa zmiernila, no stále existuje.

Irán

Iránska vláda používa obmedzovanie rýchlosti – zníženie šírky pásma na spomalenie sťahovania a obmedzuje tak internetovú komunikáciu. Stáva sa to najmä počas príprav na voľby a vždy, keď dôjde k politickým nepokojom. Približne polovica iránskej populácie má nejaký druh internetového pripojenia, a to najmä v mestách. Bohatí Iránci využívajú siete VPN na dosiahnutie cenzúry populárnych sociálnych médií a spravodajských serverov. Iránski námorní dopravcovia požadujú prísnejšiu internetovú cenzúru, a to vrátane blokovania Instagramu, aj keď členovia politickej triedy sú jeho nadšenými používateľmi.

Severná Kórea

Internet je v Severnej Kórei prísne kontrolovaný. Na jeho využívanie potrebujete veľmi špeciálne povolenie, najmä z vládnych dôvodov a prístup na globálny internet je obmedzený na malú skupinu elít. Trh so smartfónmi však rýchlo rastie. Zahraniční návštevníci môžu uskutočňovať medzinárodné telefonické hovory aj online, a to zakúpením medzinárodnej karty USIM, ktorá je k dispozícii na letisku a na niekoľkých ďalších miestach za 200 – 250 EUR. Upozorňujeme, že v súčasnosti sa neodporúča cestovať do tejto krajiny.

Turkménsko

Počet miest, v ktorých nemáte prístup na internet, sa naďalej zmenšuje a okrem kapacít, kde geografické podmienky, akými sú skalné útvary, blokujú mobilný dátový signál, sú to čoraz častejšie práve politické akcie a ekonomické výzvy, ktoré udržujú miesto offline. Tlačový a komunikačný systém Turkménska je riadený štátom, čo znamená, že väčšina aplikácií sociálnych sietí je zablokovaná. Niektoré stránky sú zas silne filtrované a faktom je aj to, že vás sledujú, keď sa snažíte získať prístup k svojim e-mailom. Poplatky za roaming pre zahraničných používateľov telefónov sú vysoké.

Vietnam

Podľa prieskumu spoločnosti Cable, britského poskytovateľa širokopásmového a mobilného pripojenia, bola priemerná rýchlosť vysokorýchlostného pripojenia vo Vietname desaťkrát pomalšia ako v Singapure. Vláda blokuje prístup k internetu najmä v prípade webov, ktoré sú kritické voči vláde. Informácie o zámorskej politickej situácii, náboženských témach alebo ľudských právach sú niekedy taktiež blokované.

Medzi ďalšie takéto krajiny patria: Bhután, Stredoafrická republika, Čad, Lesotho, Malawi, Šalamúnove ostrovy, Somálsko a Južný Sudán. Ak si chcete užiť pekné chvíle bez online sveta, tak viete kam treba ísť.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre