Tieto miesta v Austrálii ponúkajú nezabudnuteľné večerné pozorovania hviezdnej oblohy

584

Zvyšujúca sa úroveň svetelného znečistenia na celom svete spôsobuje, že je ťažké vidieť nočnú oblohu vo všetkej svojej kráse. Našťastie je Austrália bohatá na tmavé, vzdialené miesta – veľa z nich ponúka vynikajúce prehliadky nočnej oblohy, kde sa môžete naučiť viac.

Nový Južný Wales je regiónom vhodným pre naberanie skúsenosti týkajúcich sa hviezdnej sústavy a ideálnym miestom pre začínajúcich astronómov. Jasný nočný baldachýn je ideálny aj pre pozorovanie hviezdnej nádhery voľným okom alebo tiež úžasne miesto pre stanovanie s gitarou pri ohni.

Photo by pixabay

Len šesť hodín od Sydney sa nachádza Coonabarabran s iba 3200 obyvateľmi. No toto mestečko hrdo nosí titul ‚Astronomické hlavné mesto Austrálie‘. Je všeobecne uznávané ako ideálne miesto pre hviezdne zážitky vďaka svojmu vzduchu, vysokej nadmorskej výške (505 m) a nízkej vlhkosti. Miestni obyvatelia ho jednoducho nazývajú Coona.

Obloha v Coone je tak jasná, že Austrálska Národná Univerzita sa rozhodla vytvoriť observatórium (Siding Spring) západne od mesta, a to na okraji krásneho Warrumbungleského Národného Parku. Nachádzajú sa tam teleskopy patriace do národných a medzinárodných inštitúcií a tiež anglicko-austrálsky ďalekohľad s dĺžkou 3,9 m – najväčší optický ďalekohľad v Austrálii.

Siding Spring je pracovno výskumné observatórium a nemá žiadne verejné hviezdne zariadenia, ale je tu návštevnícke centrum, kde môžete obohatiť svoju myseľ s faktami a číslami o slnečnej sústave. Pre návštevníkov, ktorí si chcú prezrieť nebesá z prvej ruky, má Coona niekoľko súkromných observatórií, ktoré ponúkajú cenovo dostupné, aj rodinné prieskumy nočnej oblohy.

Photo by wikimedia

Nové observatórium Milroy ponúka najväčší ďalekohľad na južnej pologuli dostupný pre verejnosť, kde 40-palcové zariadenie (vyradené zo Siding Spring) je postavené na kopci asi 10 km mimo Coona. Tunajší astronóm Cam Wylie vedie pravidelné 90-minútové stretnutia. Ak si prinesiete svoj vlastný fotoaparát, Cam vám pomôže urobiť vlastnú brilantnú astro-fotografiu. Milroy observatórium má tiež luxusný dom so šiestimi spálňami, ktoré ponúka na prenájom návštevníkom.

Broken Hill posúva vzdialenosť na novú úroveň. Toto fascinujúce pohraničné mesto leží viac ako 1100 km západne od mesta Sydney. Kopec je obklopený rozsiahlymi plochami púšte, takže je skvelým miestom na pozorovanie čiernej oblohy a nebeskej nádhery. Miestna Outback Astronomy vedie nočnú nebeskú show, kde nadšená moderátorka Linda Nadge ukazuje súhvezdia a rôzne prvky viditeľné voľným okom, a tiež prostredníctvom ďalekohľadov. Linda dúfa, že časom sa jej podarí postaviť vlastnú hvezdáreň.

Photo by flickr

Veľký rádiový teleskop 20 km severne od mesta Parkes sa stal slávnym vďaka austrálskemu filmu The Dish (2000), v ktorom ukázal úlohu teleskopu pri prenose živých záberov pristátia mesiaca Apollo 11 v roku 1969. Je tu tiež 3D divadlo s dobrými vysvetleniami v oblasti rádio astronómie (je to štúdium rádiových vĺn, ktoré pochádzajú z nebeských objektov).

V Lightning Ridge si môžete vychutnať nebeské výhľady a pritom sa kúpať v jedinečných kúpeľoch, ktoré sú otvorené takmer celý deň a noc, a to zadarmo.

V Dubbo môžete kempovať uprostred Taronga Western Plains Zoo, ktorá ti dá možnosť vychutnať život ako v Safari alebo môžete zažiť krásne večerné prechádzky.

Zdroj: lonelyplanet

 

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre