Tínedžeri, ktorí užívajú marihuanu, častejšie trpia duševnými poruchami

250

Podľa najnovšej štúdie, sa u tínedžerov, ktorí počas posledného roka užívali marihuanu, rapídne zvýšila miera výskytu psychotických porúch. Štúdia, vedená výskumníkmi z Torontskej univerzity, zistila 11-krát vyššie riziko vzniku psychotickej poruchy u tínedžerov, ktorí užívali marihuanu, v porovnaní s tými, ktorí ju neužívali. Keď sa analýza obmedzila len na návštevy pohotovosti a hospitalizácie, u tínedžerov, ktorí užívali túto drogu, bol zaznamenaný 27-násobný nárast psychotických porúch.

„Keď vidím mladých ľudí s psychotickými príznakmi, skoro vždy užívajú veľa marihuany,“ povedal Dr. Leslie Hulvershorn, detský psychiater a vedúci katedry psychiatrie na Indiana University. „Čudoval by som sa, keby vidím niekoho, kto príde do nemocnice s psychotickými príznakmi a nefajčil marihuanu.“

Zdroj Ahmed Zayan

Štúdia dopĺňa rastúci počet výskumov, ktoré spájajú marihuanu so zvýšeným rizikom psychotických porúch, hlavne v období dospievania. Užívanie marihuany, najmä produktov s vyššou silou, sa spája s rôznymi duševnými poruchami vrátane schizofrénie, úzkosti a depresie.

„Myslím si, že existuje dosť dôkazov na to, aby sme ďalej odporúčali, že dospievajúci by pravdepodobne nemali užívať marihuanu,“ povedal hlavný autor štúdie Andre McDonald. „Ak by sme mohli nejakým spôsobom požiadať dospievajúcich, aby užívanie odložili, kým sa ich mozog trochu viac nevyvinie, bolo by to to najlepšie, pre verejné zdravie.“

Aj keď sa u väčšiny tínedžerov, ktorí užívajú marihuanu, nerozvinú psychotické poruchy, zistenia sú znepokojujúce vzhľadom na to, aké vyčerpávajúce môžu byť tieto stavy.

Nová štúdia, podobne ako predchádzajúci výskum marihuany a psychóz, priamo nedokazuje, že marihuana spôsobuje psychotické poruchy.

„Je jednoducho ťažké uveriť, že to nesúvisí s marihuanou,“ povedal Hulvershorn.

Medzi užívaním marihuany a psychotickými poruchami u ľudí vo veku 20 – 33 rokov sa nepreukázala žiadna súvislosť.

„V tomto štádiu vývoja mozgu je niečo, čo sme ešte úplne necharakterizovali – kde je časové okno, v ktorom užívanie marihuany môže zvyšovať riziko psychózy,“ povedal Dr. Kevin Gray, profesor psychiatrie a riaditeľ odboru závislostí na Lekárskej univerzite v Južnej Karolíne. „Táto štúdia naozaj jemne naznačuje, že odložiť užívanie marihuany do 20-teho roku života môže zmierniť jedno z potenciálne najvážnejších rizík.“

Bidenova administratíva smeruje k preradeniu marihuany zo zoznamu I do menej nebezpečného zoznamu III, čím by sa uznali aj jej medicínske výhody. Hoci sa potenciálna zmena očakáva ešte tento rok, marihuana je v súčasnosti legálna v 24 štátoch na rekreačné užívanie.

Zdroj Shelby Ireland

Nový výskum zahŕňa údaje od viac ako 11 000 dospievajúcich a mladých dospelých, ktorí mali na začiatku štúdie 12 – 24 rokov. Autori čerpali z každoročného kanadského prieskumu zdravia obyvateľstva, pričom sa zamerali na roky 2009 – 2012. Účastníkov potom sledovali 9 rokov po úvodnom prieskume, aby sledovali všetky ich prípadné návštevy lekárov alebo pohotovosti, alebo hospitalizovania v nemocnici.

Z tínedžerov, ktorí boli hospitalizovaní alebo navštívili pohotovosť kvôli psychotickým poruchám, približne 5 zo 6 uviedlo predchádzajúce užívanie marihuany.

„Opakovane vidíme, že existuje toto vývojové okno dospievania, ktoré je veľmi rizikové,“ povedal Gray. Dodal, že nie je úplne jasné prečo, ale jednou z teórií je, že narušenie endokanabinoidného systému v období dospievania môže zvýšiť pravdepodobnosť psychotických príznakov. Endokanabinoidný systém je komplexný signálny systém v mozgu, na ktorý sa marihuana zameriava. To by mohlo sťažiť rozlišovanie reality od toho, čo sa deje v hlave, čo by mohlo viesť k príznakom, ako sú halucinácie.

Autori sa osobitne nezaoberali tým, ako sila marihuanových produktov ovplyvňuje riziko duševných porúch, ale predchádzajúci výskum zistil zvýšené riziko.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre