TIP na super výlet nielen pre východniarov – jaskyne v okolí vodnej priehrady Ružín

1293

Ak ste z blízkeho alebo aj širšieho okolia Košíc, máme pre vás niekoľko skvelých tipov, ktoré môžete prejsť za jeden deň. V okolí vodnej priehrady Ružín je totiž niekoľko veľmi zaujímavých jaskýň. Tie sa nachádzajú v pohorí zvanom Čierna hora v Národnej prírodnej rezervácii Vozárska. A mali by ste vedieť, že v celej oblasti platí 5. stupeň ochrany.

Zaujímavý svet
Zaujímavý svet

Tou najznámejšou jaskyňou je Veľká Ružínska jaskyňa, ktorú mnohí poznajú aj pod názvom Rothova diera. Vystúpiť sa k nej dá od obci Veľká Lodina. Túra nie je náročná, keďže veľký kus cesty pôjdete po lesnej ceste. Pozor si však treba dávať v zime, a to na poslednom úseku, cca 100 metrov pred jaskyňou. Kopec je strmý a dosť šmykľavý, preto je najlepšie vyraziť si v teplejších mesiacoch. Samotná jaskyňa má chodbu dlhú 111 m, ktorej strop sa týči v rôznych výškach. Na tom najvyššom mieste dosahuje výšku až 20 m. Síce tam neuvidíte krasovú výzdobu, no nič to neberie na zaujímavosti a kráse tohto miesta. Aj keď v zime túra nie je ľahká, práve v tom období tam uvidíte veľmi zaujímavé ľadové cencúle, ktoré „rastú zo zeme“.

Zaujímavý svet
Zaujímavý svet

Zaujímavá je aj minulosť tohto miesta. Už v dobe paleolitu bola jaskyňa obývaná tvorcami neolitickej bukovohorskej kultúry. V roku 1897 sa tam našli paleolitické ohniská, kosti jaskynného medveďa aj črepy neolitickej bukovohorskej kultúry.

Zaujímavý svet
Zaujímavý svet
Zaujímavý svet

Len zopár metrov pred Rothovou dierou sa nachádza maličká jaskyňa, ktorá má veľmi úzky vchod, no vo vnútri je dosť priestranná. Jej dĺžka predstavuje okolo 20 metrov a oplatí sa tam zájsť, máte to po ceste.

Zaujímavý svet

Poslednou jaskyňou je Malá Ružínska jaskyňa. Tá je nižšie položená, ako jej väčšia „sestra“ a odbočíte k nej o niekoľko metrov skôr. Nazýva sa aj Antonova jaskyňa a jej vchod leží v nadmorskej výške 600 m.n.m.. Bola objavená len relatívne nedávno. V roku 1879 ju totiž objavil lesník Anton Fayta, takže dostala meno po svojom objaviteľovi. Jej dĺžka predstavuje približne 55 metrov. Je taktiež bez výzdoby, no zaujímavý je jej strop, pretože je v ňom veľké okno, a to v mieste, kde sa prepadol strop. Vďaka tomu je v nej dostatok svetla. Na rozdiel od Rothovej diery ponúka aj kratšiu bočnú chodbu, ktorá je dlhá 8 metrov a napája sa na hlavnú chodbu.

A ak ste neboli ani na Siveckej či Drienkovej skale, môžete odtiaľ pokračovať práve tam. Viac o týchto nemenej zaujímavých miestach sa dočítate na tomto odkaze.

View this post on Instagram

======================================= ▫️▪️????▪️??▪️???????? ▪️▫️ ======================================= ????? ᎪNᎢᎾN'Ꮪ ᏟᎪᏙᎬ ????? ———————————————————– ? Location: Antonova jaskyňa (Mala Ružínska jaskyňa), Čierna Hora, Slovakia ? ? Photo by @peter_misovic ?? ———————————————————– Photo selected by ?@gabriellovas ?✌️?======================================= ➡️Follow @thisisslovakia ✔️✔️? #⃣ tag your photos with #ThisIsSlovakia ✔️? ======================================= #slovakia #slovensko #antonovajaskyna #antonscave #cave #jaskyna #ciernahora #ruzin #vsco #follow #igerssk #igerscz #instadaily #instagood #ig_europe #ic_wow #all_shots #instamood #instagood #earthpics #igersnyc #travel #beautifuldestinations #wonderful_places #tourist #foredt #les #hory #adventure

A post shared by SLOVAKIA | #ThisIsSlovakia ?? (@thisisslovakia) on

Zdroj: Zaujímavý svet

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre