Tisícky rokov staré kraby žijú pod ruinami starovekého Ríma

489

Pod rímskymi ruinami sa ukrýva nečakané tajomstvo – veľké riečne kraby, ktoré sú dedičmi starovekých čias.

V roku 2005, počas vykopávok Trajánovho fóra v centre Ríma, archeológovia objavili staroveký odtokový kanál, ktorý obsahoval mramorovú bustu Konštantína z 4. storočia n. l. a populáciu riečnych krabov s ešte starším dedičstvom.

Archeológovia počas vykopávok vyniesli vedrá plné krabov, známych vedecky ako Potamon fluviatile. Tieto kraby sú jedinými veľkými sladkovodnými krabmi pôvodnými v Taliansku. Vedci predpokladajú, že ich populácia je staroveká, pochádzajúca z čias, keď bol Rím len močaristým údolím.

Počas uplynulých 2 000 rokov sa prostredie krabov výrazne zmenilo. Oblasť, kde dnes stojí Koloseum a Rímske fórum, bola kedysi močaristým údolím, ktoré napájali vody rieky Tiber, vysvetľuje prírodovedec Gianluca Damiani. Predkovia týchto krabov pravdepodobne používali rieku ako vodnú cestu na pohyb po oblasti.

Zdroj Hank Paul

Prežitie v modernej dobe

Kraby boli odrezané od Tiberu urbanizáciou, čo ich izolovalo od ostatných členov ich druhu a uväznilo v strede rozvíjajúceho sa mesta. „Sú uväznené v centre Ríma od staroveku. To, čo dnes vidíme, je relikt starovekej populácie,“ vysvetľuje Damiani.

Zdroj Vincent van Zalinge

Aj keď tieto kraby prežili stáročia, nové monitorovacie údaje naznačujú, že ich populácia by mohla byť v ohrození. Kolaps Rímskej ríše a nepoužívanie fóra dali týmto krabom neobmedzenú vládu nad územím, čo mohlo vysvetliť pretrvávanie populácie. „Rímske podzemie, najmä v oblasti starovekého Rímskeho fóra, je veľmi bohaté na vodu, s mnohými priechodmi a úkrytmi na prežitie,“ hovorí Marco Seminara, environmentálny biológ z Rímskej univerzity Sapienza.

Dlhý život a veľkosť

Medzi rokmi 2004 a 2006 vedci z miestnej univerzity Roma Tre chytili a identifikovali takmer 500 jednotlivých krabov. Štúdia z roku 2008 ukázala, že rímske kraby boli o 13 až 20 percent väčšie než ostatní členovia rovnakého druhu. Priemerný rímsky krab dosahoval dĺžku panciera viac ako 7 cm, čo je možný príklad gigantizmu.

Kraby možno videli rímske ríše povstať a padnúť, ale ich osud dnes nie je jasný. Aj keď sa stali svedkami histórie, ich budúcnosť je neistá a vyžaduje si ochranu a pozornosť.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre