O tom, ako si umelec Anish Kapoor privlastnil najčiernejšiu čiernu farbu na svete

1866

Poznáte Anisha Kapoora? Je to britsko-indický sochár narodený v Bombaji. Ide o veľmi populárneho súčasného umelca, ktorý vystavoval v londýnskom Tate Modern, v chicagskom Millennium parku a v rôznych iných svetových galériách. V roku 2013 získal rád rytierstva za zásluhy vo výtvarnom umení. Kapoor dokonca navrhol Orbit vežu na Olympijských hrách v Londýne. Najnovšie si prisvojil najčiernejšiu čiernu.

purple.fr

Blackest black alebo najčiernejšia čierna.

Vedci vyrobili čiernu farbu, tak čiernu, že absorbuje 99,96% svetla. Tento fakt robí túto čiernu najtmavšiu známu látku na našej planéte. Táto super čierna je vyrobená z uhlíkových nanotrubíc – každá je o 10 tisíc krát tenšia ako ľudský vlas. Je tak tmavá, že ju ľudské oko nevie pochopiť. Tvary a obrysy sú pri nej stratené, takže vytvára ilúziu optickej priepasti. Najčiernejšia čierna zlomila rekord v tmavosti a temnosti. Odborníci tvrdia, že tmavšia čierna je už len samotná Čierna diera.

Vantablack alebo najčiernejšia čierna má praktické využitie vo vesmíre. Zahŕňa kalibráciu kamier, ktorá slúži na vytváranie fotografií z najstarších objektov vo vesmíre.

Core77

Najčiernejšia čierna len pre armádu, vedcov a Kapoora.

Hoci pôvodne bola Vantablack vyvinutá pre vojenské účely a astronómiu, bolo potvrdené, že umelec Anish Kapoor môže blackest black používať na maľovanie. Kapoor si jednoducho zaplatil za monopolizáciu najčiernejšieho materiálu v umeleckom svete len pre seba. Tento fakt vyvolal obrovské pobúrenie medzi ostatnými umelcami, ktorý tvrdia, že táto nová farba je ako dynamit v umeleckom svete a Kapoor by sa o ňu mal podeliť. Samozrejme, Kapoor odmieta.

Pinterest

Umelci vracajú úder.

Britský výtvarník Stuart Semple vytvoril na začiatku roku 2016 najružovejšiu ružovú a dal ju k dispozícii všetkým umelcom okrem Anisha Kapoora, ktorému je zo zákona zakázané ju zakúpiť a používať. Predáva sa len za necelé 4 libry, avšak pri jej kúpe musia zákazníci potvrdiť, že ju neposunú ďalej Anishovi Kapoorovi. Jedného dňa sa však na Kapoorovom Instagrame objavila fotka jeho ruky s hanlivým gestom a najružovejšou ružovou. Vyšlo najavo, že ju ukradol a rozhorčil tak Semplea, ktorý povedal, že je stanovené, že Kapoor by mal byť potrestaný alebo sa aspoň ospravedlniť.

Up yours #pink

Fotka uverejnená používateľom Anish Kapoor (@dirty_corner),

A čo tak najtrblietavejšia trblietavá?

Na akt potrestania Kapoora prišiel Semple s ďalšími objavmi. Vytvoril najtrblietavejšiu trblietavú, najzelenšiu zelenú a najžltejšiu žltú a opäť zakázal Kapoorovi jej kúpu a použitie. Semple sprístupní Kapoorovi všetky tieto farby, ak sa zriekne svojich exkluzívnych práv na najčiernejšiu čiernu a podelí sa s ňou so zvyškom umeleckej komunity.

culturehustle.com

Čo hovoríte na takéto sofistikované riešenie sporov?

Zdroj: dezeen.com

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre