Toto je 10 najmenších krajín sveta

7756

V tomto článku je zoradených 10 najmenších krajín na sveta podľa ich rozlohy. Je to zvláštne v akom kontraste sú jednotlivé krajiny. Niektoré sú tak obrovské, že by sa do nich vošlo niekoľko iných krajín, niektoré zas úplne maličké. Veď najmenšia zo všetkých má rozlohu iba 0, 44 km².

10. Grenada – 344,5 km²
Je označovaná ako „perla Karibiku“. Má niečo okolo 107 000 ľudí. Je známa svojou produkciou muškátového oriešku a tým sa zaraďuje medzi jeho najväčších producentov. Jeho vôňu podľa miestnych obyvateľov cítiť okolo celého ostrova. Tradičným športom je tu kriket.

grenada fotografia
Foto od andryn2006

9. Malta – 316 km²
Táto krajina má viac obyvateľov, takmer 420 000 a tým sa zaraďuje medzi najzaľudnatejšie krajiny v Európe. Skladá sa z troch separovaných častí: Gozo, Comino a Malta. V roku 2013 bola označená ako 48. najšťastnejšia krajina na svete. Je známa pre svoju jaskyňu Calypso.

malta fotografia
Foto od Giuseppe Milo (www.pixael.com)

8. Maldivy – 300 km²
Je to súostrovie skladajúce sa zo 1192 korálových ostrovoch. Z nich je 200 obývaných. Toto z Maldív robí najrozptýlenejšiu krajinu v Ázii. Má okolo 367 000 obyvateľov. Za nezávislú bola vyhlásená až v roku 1965.

maledives fotografia
Foto od Frank Jakobi

7. Saint Kitts a Nevis – 262 km²
Tieto dve ostrovné krajiny ležia vo východnom Karibiku. Majú iba 55 000 obyvateľov. Sú známe pre svoju nádhernú prírodu. Dokonca sa tu narodil aj jeden zo zakladateľov USA – Alexander Hamilton.

6. Lichtenštajnsko – 160 km²
Má iba 37 000 obyvateľov. Nachádza sa medzi Švajčiarskom a Rakúskom a je veľmi bezpečnou krajinou. Táto krajina má zvláštnu históriu. V marci 2007 sa udialo niečo čudné. Krajina bola náhodne napadnutá švajčiarskou armádou, keď 170 vojakov putovalo takmer 2 km cez neoznačenú hranicu.

lichtenstein fotografia
Foto od freddie boy

5. San Marino – 61 km²
Táto krajina sa nachádza na severe Talianska. Je jedným z najstarších prežívajúcich suverénnych štátov s iba 32 000 obyvateľmi. Čo sa týka športu, majú celkom nádejných futbalistov.

san marino fotografia
Foto od fdecomite

4. Tuvalu – 26 km²
Bolo skôr známe ako Ellice Island nachádzajúci sa na severovýchode Austrálie. Majú tam iba 1 nemocnicu a iba 10 000 obyvateľov. Veľa turistov tam necestuje, v roku 2010 to bolo iba okolo 2000, no až 65% z toho to boli ľudia, ktorí prišli kvôli obchodným veciam. 2 potápači v roku 1986 narazili na jaskyne pod vodou. Nebolo by na tom nič divné až do chvíle kedy si všimli škvrny podobné ohňu. Znamená to tiež to, že pred pár stovkami rokov bol ostrov položený oveľa vyššie ako dnes.

tuvalu fotografia
Foto od mrlins

3. Nauru – 21 km²
Je to ostrov východne od Austrálie a je to najmenšia ostrovná krajina. Má okolo 10 200 obyvateľov. Iba 10% miestnych obyvateľov je zamestnaných, všetci sú členovia vlády. Krajina má výrazný problém s obezitou – 97% mužov a 93% žien.

nauru fotografia
Foto od Tatters ✾

2. Monaco – 2 km²
Krajina je veľmi bohatá. Hosti podujatia ako Grand Prix a všelijaké iné. Susedí s Francúzskom a má podobnú vlajku ako Indonézia. Futbalový klub AS Monaco hrá vo francúzskej Ligue 1. Má 37 500 obyvateľov.

Photo by JESHOOTS

1. Vatikán – 0,44 km²
Tento maličký štát sa nachádza v Ríme v Taliansku a je domovom pápeža. Žije tam iba 800 ľudí a z toho 450 má občianstvo. Štát bol uznaný talianskou vládou v roku 1929. Vatikán má vlastné poštové známky, hymnu, vlajku, vydáva pasy, používa euro. Pápeža stráži švajčiarska stráž.

Photo by korneker

Zdroj: thefactsite

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre