Toto sú najnebezpečnejšie prírodne rezervácie na svete, ktoré môžete navštíviť

2639

Ak chcete objavovať niečo nové alebo zažiť dobrodružstvo, prečítajte si o týchto divokých miestach, ktoré vás určite záujmu a možno ponúknu nový nápad pre váš najbližší výlet. Sú dostupné každému, ale nie sú pre každého. Aj nemáte dostatok odvahy, radšej sa tam nechystajte. Sú nebezpečné a zároveň tajomné.

Černobyľská zóna

Takmer 2600 km² obklopuje jadrovú elektráreň v Černobyle a zostáva jednou z najviac rádioaktívne znečistených oblastí na svete. To však nezastavilo niekoľko zvedavých cestovateľov, ktorí sa zúčastňujú na prehliadkach z Kyjeva, ani miestne obyvateľstvo. Vzhľadom na to, že táto oblasť je ešte stále z veľkej časti bez ľudí, je teraz svätyňou pre voľne žijúce zvieratá. Vlci, líšky, srnce a diviaky sa tu nachádzajú v hojnom počte a v hustote podobnej tým, ktoré sa evidujú v nekontaminovaných prírodných rezerváciách v Bielorusku. Dokonca tu boli spozorované aj hnedé medvede.

chernobyl zone fotografia
Foto od spoilt.exile

Kórejská DMZ

Pižmovci, ázijské čierne medvede a dokonca aj leopard Amur obývajú nedotknutú 4 km širokú oblasť prírody, ktorá sa rozprestiera na 160 kilometroch a získala označenie „najnebezpečnejšia prírodná rezervácia na svete“. Niektorí šťastlivci môžu medzi voľne žijúcimi živočíchmi objaviť aj Amur goral – je to vzácny druh kozy.

Turisti v Soule sa môžu prihlásiť na prehliadku vrátane návštev bezpečnostnej zóny a domu, kde bolo v roku 1953 podpísané prímerie alebo tretí infiltračný tunel objavený v sedemdesiatych rokoch.

korea dmz fotografia
Foto od dconvertini

Tajné miesto na testovanie atómových zbraní

Orford Ness na východnom pobreží Anglicka bolo používané ako vojenská základňa počas druhej svetovej vojny a slúžilo ako miesto testovania atómových zbraní počas studenej vojny. Dnes je to však prírodná rezervácia. National Trust poskytuje fotografie a turistické výlety, ktoré sa zameriavajú na históriu a zvieratá.

Photo by wikimedia

Opustené letisko

V Berlíne sa nachádza letisko Tempelhof, ktoré je uzavreté od roku 2008 a teraz je mestským parkom.

„Pol dňa sme sa prechádzali okolo opustených pristávacích dráh a pustatinách. Tento park bol kedysi kľúčovým pre americkú leteckú dopravu, ktorá prelomila ruskú blokádu v rokoch 1948-49, keď viac ako 200 000 letov prinášalo všetko – od jedla po uhlie až po autá – kedy bolo potrebné udržať západný Berlín v prevádzke,“ povedal Jasper Winn.

Photo by wikimedia

Elektráreň v Yorkshire

Elektráreň Drax je jednou z mála v Británii, ktorá je dostupná pre návštevníkov. Môžete napojiť virtuálne mesto pomocou bicykla, prejsť autobusom okolo obrovských chladiacich veží a potom sa prejsť prírodnou rezerváciou s výhľadom na Yorkshire, Lincolnshire a Humberside alebo vidieť domov pre viac ako 100 druhov zvierat.

Big Apple

New York má najvyššiu hustotu hniezdenia sokolov na tejto planéte. David Lindo vysvetlil: „Mesto leží pozdĺž Atlantiku – na jednej zo štyroch hlavných migračných trás pre tropických vtákov prelietavajúcich medzi Kanadou a Spojenými štátmi a Strednou a Južnou Amerikou. Počas migrácie prelietávajú cez mesto milióny vtákov.

Photo by wikimedia

Putney a Walthamstow

Londýnske stredisko mokradí sa nachádza v blízkosti mesta Putney a priťahuje obyvateľov, migrujúce kačky, črepky a desiatky rôznych druhov vtákov, ktoré sa dajú voľne pozorovať.

Na sever od Walthamstow otvorili v minulom roku Walthamstow Wetlands, čo je najväčšia mestská mokraďová rezervácia v Európe. Má až 13 kilometrov dlhé turistické chodníky a cyklotrasy, ktoré sa tiahnu okolo 10 jazier a ôsmich ostrovov.

Photo by fineartamerica

V tieni jadrovej elektrárne

Jadrové elektrárne nie sú zvyčajne spojené s voľne žijúcimi zvieratami. Ale údolia Dungeness v Kente sú domovom až dvoch jadrových elektrární a jednej prírodnej rezervácie.

„Je klasifikovaná ako jediná púštna krajina v Británii kvôli jej suchu a veľkolepému nedostatku povrchovej vegetácie, má vzhľad niektorých pásiem divokého západu.“ Ak preskúmate trochu vzdialenejšiu časť, nájdete ľudí, ktorí boli sú v tejto divočine spoločne so svojimi kožušinovými a perličkovými náprotivkami.

Photo by wikimedia

Zdroj: telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre