O Britskej kráľovskej rodine ste toho už počuli v poslednej dobe určite mnoho. Posledná udalosť v tejto kráľovskej rodine zasiahla celý svet. Kráľovná Alžbeta II. navždy odišla. Napriek tomu tu stále ostali tradície a rituály, ktoré dodržiavajú dlhé roky. Aké to sú? 

Otvorenie parlamentu

V Anglicku sa parlamentný rok oficiálne začína v máji, a až keď to povie hlava štátu. Hoci je štátne otvorenie parlamentu pomerne jednoduchou vládnou príležitosťou, stále sa vyznačuje prepracovaným rituálom v štýle skutočnej britskej monarchie. Kráľ cestuje do Westminsterského paláca kde mu na hlavu nasadia korunu a rúcho. Odtiaľ vedie sprievod do snemovne lordov, aby sa predniesol prejav v oboch komorách parlamentu. Až po skončení prejavu sa môže začať nový rok tvorby zákonov.

Snáď najpodivnejšou časťou tejto ceremónie je, keď úradníkovi Snemovne lordov známemu ako „Usher of the Black Rod“ úmyselne zabuchne dvere do Dolnej snemovne. Táto časť ceremónie predstavuje spôsob, akým je Dolná snemovňa nezávislá od monarchie. 

Zdroj: YouTube Screenshot

Nočná tradícia kľúčov

V Tower of London sa tento menej známy obrad koná každý deň a trvá už 700 rokov! Tento obrad, ktorý bol pôvodne bezpečnostným opatrením, sa časom stal záležitosťou tradície. Každú noc o 21:53 prechádza vrchný dozorca v sprievode kráľovniných gardistov okolo veže a zabezpečuje všetky brány. Keď strážnik dorazí do Krvavej veže, strážca sa pýta: „Kto tam ide?“ Strážca potvrdí, že má kľúče, a strážca mu povie, aby prešiel. Výmena je identická každú jednu noc. Je to asi najstaršia vojenská tradícia, ktorá sa neustále dodržiava.

Raz došlo k omeškaniu počas druhej svetovej vojny, keď spadla blízko nich bomba z leteckého útoku a výbuch zvalil strážcu a jeho sprievod. Nezranili sa a pokračovali v ceremónii, dokonca poslali ospravedlňujúci list kráľovi Jurajovi VI. za oneskorenie obradu. Odpovedal, že bombový útok je prijateľným dôvodom. 

Zdroj: Pexels

Havraní vojaci

Od vlády Karola II. v roku 1600 bol Tower of London vždy domovom nie menej ako šiestich havraních strážcov. Počas Charlesovej vlády sa kráľovský astronóm sťažoval, že vtáčí návštevníci Tower of London zasahujú do jeho výskumu. Kráľ nariadil, aby boli havrany zabité, poverčivý dvoran mu povedal: „Ak sa havrany z Tower of London stratia alebo odletia, koruna padne a Británia s ňou.“ Môže sa to zdať ako zastaraná povera, ale aj tak sa monarchia neodváži spochybniť ju.

Dnes tam žije sedem havranov, ktorí sa živia stravou zo surového mäsa a sušienok z vtáčieho semena. Rovnako ako obyčajní vojaci, aj havrani môžu byť prepustení za zlé správanie. Jednému havranovi, menom George, bol nedávno odobratý status, pretože mal vo zvyku požierať televízne antény.

Zdroj: Pexels

Waterloo ceremoniál

Každý rok monarchia oslavuje historické britské víťazstvo v bitke pri Waterloo tým, že nechá vojvodu z Wellingtonu zaplatiť nájom. Bol to prvý vojvoda z Wellingtonu, ktorý 18. júna 1815 viedol britské sily k víťazstvu proti Napoleonovi. Ako poďakovanie mu koruna kúpila dom v Hampshire. O osem vojvodov neskôr osoba zastávajúca túto pozíciu stále býva v Stratfield Saye House. 18. júna každého roku si vojvoda z Wellingtonu pripomína víťazstvo vo Waterloo zaplatením „nájomného“ za dom – ale nie sú to peniaze. Ide o čisto symbolickú transakciu, počas ktorej vojvoda daruje kráľovi francúzsku vlajku vyšívanú hodvábom. V strážnej komore na hrade Windsor je vlajka prevesená cez bustu prvého vojvodu z Wellingtonu.

Zdroj: Pexels

Korunovačná lyžica

Jedným z najstarších predmetov, ktoré britská kráľovská rodina stále uchováva je korunovačná lyžica. Áno, čítate dobre! Kráľovské záznamy o lyžičke, ktorá je vyrobená zo striebra so zlatým lemovaním, pochádzajú z roku 1349 a už vtedy bola považovaná za „starožitnosť“. V roku 1603 bola lyžica prvýkrát predstavená na kráľovskej korunovácii; používala sa na pomazanie nového kráľa Jakuba I. olejom.

Lyžica je jedným z mála kráľovských predmetov, ktoré sa zachovali zo stredoveku; po tom, čo Oliver Cromwell v roku 1649 pomohol zvrhnúť monarchiu, nechal roztopiť a zničiť takmer všetky kráľovské predmety. Našťastie sa však rozhodol lyžicu predať a kupec ju vrátil o 12 rokov neskôr, práve včas na korunováciu Karola II. Dnes je viac ako 700-ročná lyžica stále súčasťou každého kráľovského korunovačného ceremoniálu a udržiava si svoje miesto spolu s ostatnými klenotmi.

Zdroj: YouTube Screenshot

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.