Jedlá, ktoré pri návšteve tých najobľúbenejších destinácií rozhodne nemôže vynechať! Píšte si ich na svoj zoznam.

616

Cestovanie má mnohé výhody a je viac než pravdepodobné, že ho buď milujete so všetkým, čo prináša alebo ho doslova nenávidíte. Rozhodne je to ale niečo, čo má vždy čo ponúknuť. Veď si len predstavte tú rozmanitosť a širokú škálu výberu, od destinácií a s tým spojených rôznych kultúr až po bohatú ponuku jedál typických pre tú danú krajinu. 

My sme sa pozreli na krajiny, ktoré sú medzi cestovateľmi a zahraničnými návštevníkmi najobľúbenejšie a tu sme vybrali typické jedlo krajín, ktoré rozhodne nemôžete pri návšteve vynechať, inak by to bol rozhodne obrovský hriech. 

Tapas v Barcelone, Španielsko

600px TapasenBarcelona
Zdroj: shutterstock

Patatas bravas (u nás by sme to mohli preložiť ako zemiaky s pikantnou omáčkou), calamares fritos (vyprážané chobotnice), croquetas de jamón (špeciálna španielska šunka), chorizo (bravčová klobása), pimientos asados (pečené papriky), albóndigas (karbonátky) a berenjenas gratinadas (zapekaný baklažán so syrom) – toto je len krátky náhľad do jedálnička bežného španiela, zvlášť tých, ktorí žijú v Barcelone. A ak by sme vám mohli ponúknuť jeden drobný tip, úplne najlepšie sú pripravované v reštauráciách pozdĺž miestneho korza La Rambla.

Doner kebab v Istanbule, Turecko

doner kebab0
Zdroj: dromedar.sk

Pravdou je, že na “kebab” už narazíte pomaly na každom kroku. Snáď každé mesto, aj u nás na Slovensku, ich má hneď niekoľko. To sa však nedá porovnať s tradičným doner kebabom, ktorý sa skladá z odrezkov grilovanej baraniny, ktorá sa ukladá na maslovú ryžu (naozaj, mnoho tureckých reštaurácií ho stále servíruje takýmto spôsobom). Výraznejšie v popredí je však v súčasnosti jeho fastfoodový variant, ktorý má podobu sendviča z pita chleba, marinovaného a ugrilovaného mäsa, šalátu a jogurtového dressingu.

Cestoviny v Neapole, Taliansko

cestoviny0
Zdroj: dromedar.sk

Zo žiadnych historických prameňom nie je možné presne vyčítať, či boli cestoviny prinesené do Talianska Marcom Polom v 13.-tom storočí z územia Číny alebo je ich história ešte staršia a majú súvis s národom Etruskov.

Jedno je však isté – prvá továreň na výrobu cestovín vznikla v 18.storočí v Neapole. Aj typické cestoviny podávané s paradajkovou omáčkou mali svoju premiéru v tomto meste. Takže, ak sa v budúcnosti budete potulovať ulicami historického Neapolu, nezabudnite si to namieriť priamo do najbližšej trattorie a ochutnať autentické cestoviny Napolitana. 

Feijoada v Riu de Janeiro, Brazília

feijoada0
Zdroj: dromedar.sk

V Brazílii je výber jedla absolútne jasný – nesmiete vynechať ich národné jedlo a nespochybniteľne vynikajúce feijoada, čo je pikantný guláš z čiernych fazúľ a bravčového mäsa. Za kvalitou sa však musíte poriadne prejsť a nechať si poradiť. Častokrát je totiž v reštauráciách pripravovaný “masovo” a teda sa na ingredienciach ako je mäso a fazuľa šetrí.

Nasi Goreng v Penang, Malajzia

nasi goreng0
Zdroj: dromedar.sk

Pri návšteve Malajzie si rozhodne musíte dať nasi goreng. Vychutnať si ju môžete napríklad aj v Indonézii alebo Singapure. Zvyčajne je jej súčasťou kuracie mäso alebo morské plody, vajcia, zelenina a nesmie chýbať sladká sójová omáčka. 

Kari v Mumbai, India

curry india0
Zdroj: dromedar.sk

Kari môžeme považovať za fenomén ázijskej kuchyne – neodmysliteľne totiž patrí k Japonsku. To ale nič nemení na tom, že jeho kolískou je práve India, pričom to najlepšie originálne kari z miestnych zmesí vám pripravia v Mumbai v štáte Maharashtra. Čo môžete nájsť v typickom mumbaiskom kari? Morské plody a zmes, tzv. masalu (zmes korenín). Tá sa štandardne skladá z kurkumy, koriandra, zázvoru a čili.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.