Tragédia v Iráne: Havária vrtuľníka si vyžiadala život prezidenta a ministra zahraničia

127

Perspektíva straty jedného z kľúčových lídrov v období už napätého Blízkeho východu môže mať dopady, ktoré sa ešte len začnú odhaľovať. Ako sa bude Irán so situáciou vyrovnávať?

Foto: wikimedia

Havária v hornatej oblasti

IRNÁ NEWS informovali, že prezident Ebrahim Raisi a minister zahraničných vecí Hossein Amirabdollahian zahynuli v pondelok ráno po havárii vrtuľníka v hmlistej, hornatej oblasti na severozápade Iránu. Havária nastala len mesiac po tom, čo Raisi spustil bezprecedentný útok dronmi a raketami na Izrael, čo zvýšilo napätie v už tak vypätej situácii na Blízkom východe.

Politická nestabilita a medzinárodné napätie

Situácia je o to citlivejšia pre Teherán, že Irán už dlhodobo čelí masovým protestom proti šiitistickému režimu pre hospodárske problémy a ženské práva. Raisi počas svojho pôsobenia obohatil urán takmer na úroveň vojenských zbraní, dodával drony Rusku na vojnu na Ukrajine a vyzbrojoval milície po celom regióne.

Okamžitá reakcia

Najvyšší vodca Ayatollah Ali Khamenei oznámil, že prvý viceprezident Mohammad Mokhber bude slúžiť ako úradujúci prezident až do volieb. Štátna televízia neuviedla okamžitú príčinu havárie, ktorá sa stala v provincii Východný Azerbajdžan. Turecké úrady vydali zábery z dronu, na ktorých bol viditeľný požiar v divočine, vzdialený 20 kilometrov južne od azerbajdžansko-iránskej hranice.

Medzinárodné reakcie

Kondolencie od svetových lídrov zaplavili Irán. Pakistan, Egypt, Jordánsko a Sýria vyjadrili svoju podporu, zatiaľ čo ruský prezident Vladimir Putin opísal Raisiho ako „skutočného priateľa Ruska.“ Aj iránske ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že počas krízy nebude chýbať vedenie a riadenie krajiny.

Historické súvislosti a budúcnosť Iránu

Raisi sa stal druhým iránskym prezidentom, ktorý zomrel vo funkcii. Prvý bol Mohammad Ali Rajai, ktorý zomrel pri bombovom útoku v roku 1981. Khameneiho syn Mojtaba Khameini je považovaný za potenciálneho nástupcu, ale politická situácia v krajine je nestabilná. Nové voľby budú vyhlásené do 50 dní od smrti prezidenta.

Raisiho dedičstvo

Raisi vyhral prezidentské voľby v roku 2021, ale jeho pôsobenie poznačilo niekoľko kontroverzií. Raisi bol sankcionovaný USA za svoju účasť na masových popravách v roku 1988 a jeho pôsobenie bolo poznačené obohacovaním uránu a podpory vojenských aktivít mimo Iránu, čo len zvyšovalo napätie s medzinárodným spoločenstvom. Súčasná situácia bude testom pre iránske vedenie a jeho schopnosť zvládnuť nielen vnútorné problémy, ale aj medzinárodné vzťahy. Vývoj v nadchádzajúcich dňoch a týždňoch bude kľúčový pre budúcnosť Iránu a stability celého regiónu.

 

zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre