Tragická zrážka RegioJetu s nákladným vlakom – 4 mŕtvi a desiatky zranených

579

Tragická zrážka dvoch vlakov v Čechách! Na zastávke Pardubice Centrum sa zrazil expres RegioJet RJ 1021 s nákladným vlakom ČD Cargo. V exprese sa nachádzalo zhruba 300 cestujúcich.

Podľa informácií od hasičov zomreli 4 ľudia, ďalších 22 utrpelo zranenia. Správa železníc ako predbežnú príčinu nahlásila prejdenie návesti STOJ vlakom RegioJetu. Z hľadiska počtu obetí ide pravdepodobne o najtragickejšiu železničnú nehodu v Česku od roku 2008, keď sa v meste Studénka zrútil most priamo pred idúcim rýchlikom.

@HZS_Pardubice/x

Podľa fotografií z miesta nehody sa vlaky v Pardubiciach zrazili čelne a vo veľkej rýchlosti. Lokomotívy boli zničené a niekoľko vozňov expresu sa vykoľajilo.

Doprava bola pozastavená do 8:00 ráno, kedy bola obnovená, s obmedzeniami. Dopravcovia žiadajú cestujúcich, aby sa vo štvrtok vyhli cestovaniu cez Pardubice ak im to situácia dovoľuje.

Svedkovia v Pardubiciach hlásili už okolo 23:00 intenzívny zásah záchranného systému. Informácia sa potom potvrdila a vo vzduchu bolo niekoľko záchranárskych vrtuľníkov.

@HZS_Pardubice/x

„Bol vyhlásený traumaplán. Hovorí sa o tom, že vlak RegioJetu prešiel cez stopku,“ povedal pod podmienkou anonymity krátko po nehode lekár z pardubickej nemocnice. Informáciu o tom, že vlak RegioJet prešiel návesť, následne potvrdili dva zdroje blízke vyšetrovaniu – aspoň tak o nehode informovala Správa železníc.

Manažéri spoločnosti RegioJet počas večera a noci nereagovali na správy ani telefonáty, reakciu poslala firma viac ako 8 hodín po nehode. „Veľmi nás to mrzí. Hlboko sa ospravedlňujeme zraneným a všetkým, koho sa nehoda akokoľvek dotkla. Sme pripravení poskytnúť im maximálnu podporu a odškodnenie,“ uviedol v ráno rozoslanej tlačovej správe majiteľ firmy Radim Jančura.

Zrážke nezabránil ani vlakový zabezpečovací systém ETCS, ktorý je na trati nainštalovaný a od januára 2025 by mal byť povinný pre všetky vlaky na koridoroch v Českej republike.

@HZS_Pardubice/x

Podľa dokumentov z dispečerského systému, bola zrážka nahlásená o 22:55. Železničná inšpekcia uvádza, že k zrážke došlo o 22:49, čo zodpovedá aj záznamu z kamery na jednom z neďalekých obytných domov, ktorý zachytil moment zrážky.

Inšpektorát okamžite začal vyšetrovanie. „Rozsah nehody je zrejme taký, že je to potrebné,“ uviedol generálny inšpektor Ján Kučera. Inšpekcia nasadila 8 vyšetrovateľov, čo tiež svedčí o mimoriadnosti zrážky. Na miesto nehody sa v noci vybrali aj ministri vnútra a dopravy.

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre