Traja skutoční hrdinovia, ktorých by ste mali poznať

2921

Hrdinovia sa nachádzajú všade medzi nami, ale často nie sú takí známi, ako by si zaslúžili. Ich činy zachránili množstvo životov a mali by sme im preukázať úctu aspoň tým, že ich budeme poznať. Vasili Arkhipov a Frances Kelseyová urobili správne rozhodnutie v kritickej chvíli a Nils Bohlin dal svetu úžasný vynález.

Vasili Arkhipov, dôstojník sovietskeho námorníctva, ktorý zachránil svet pred 3. svetovou vojnou

Zdroj: youtube.com

Arkhipov bol jedným z veliacich dôstojníkov na jednej zo 4 sovietskych ponoriek. Tieto ponorky obsahovali aj jadrové zbrane, ktoré mohli v prípade potreby použiť. Keď ponorka zaznamenala americkú vojnovú loď, chceli spustiť jadrový útok. Arkhipov však odmietol vypáliť nukleárne torpédo na americkú loď pri Kube bez poznania bližšich informácií o situácií. Bez jeho súhlasu nemohlo byť torpédo vypustené a ponorka sa musela vynoriť. Arkhipov netušil o vtedajšej komplikovanej situácií, kedy USA postupovalo smerom ku Kube a nariadilo Moskve námornú blokádu, to znamená, že všetky ponorky sa museli vylodiť. Problém však bol, že kvôli hĺbke, v akej sa sovietske ponorky nachádzali, im túto informáciu nemohli predať. Keď Vasili Arkhipov odmietol vypustenie jadrového torpéda, pravdepodobne zabránil 3. svetovej vojne a zachránil milióny životov.

Nils Bohlin – vynálezca trojbodového sedadlového pásu

commons.wikimedia.org

Bohlin bol švédsky vynálezca, ktorý vymyslel počas jeho kariéry vo Volve moderný sedadlový pás. V roku 1959 oznámil svoj nápad spoločnosti a Volvo ho dalo ihneď patentovať. Bohlin robil štúdiu na 28 000 nehôd a zistil, že ľudia, ktorí mali bezpečnostný pás utrpeli omnoho menej zranení ako tí, ktorí ho nemali. Postupne sa jeho vynález rozšíril do všetkých áut v USA a neskôr do sveta. Sedadlové pásy sa začali používať aj v autobusoch, lietadlách a iných dopravných prostriedkoch. Nils Bohlin zachánil tisícky a tisícky ľudských životov.

Frances Kelseyová – doktorka, ktorá zamietla schválenie thalidomidu

commons.wikimedia.org, CC BY 2.0

Doktorka Kelseyová bola jednou zo siedmych lekárov posudzujúcich lieky pre FDA (Správa potravín a liečiv). Odmietla schválenie lieku thalidomidu a požadovala bližšie preskúmanie jeho vedľajšich účinkov. Farmaceutické spoločnosti na ňu naliehali, aby liek schválila ihneď. Videli v ňom veľký potenciál na rýchle získanie peňazí. Liek mal byť primárne pre tehotné ženy a mal uľavovať od ranných nevoľností. Ostatné krajiny ako Kanada a niektoré z Európskych krajín toto liečivo schválili a tým sa dopustili jednej z najväčších farmaceutických katastrof histórie. Novonarodené deti boli poškodené, chýbali im ruky či nohy. Vďaka doktorke Kelseyovej bola zachránená celá generácia detí v USA!

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre