V Egypte boli mačky posvätné – aký bol trest za ich zabitie?

231

V starovekom Egypte mali mačky skutočne vysoké postavenie. Boli považované za polobohov a iba faraóni ich mohli chovať ako domácich miláčikov.

Zdroj 6557056

V dôsledku toho boli všetky mačky zákonom chránené a každému, kto by úmyselne alebo náhodne ublížil mačke, hrozil trest smrti. Zabíjanie bolo povolené iba vtedy, keď sa ich populácia stala nadmernou. V takom prípade sa obetovali bohyni Bastet.

Mačacia bohyňa

Bastet bola prominentným božstvom spojeným s domovom, ženskými tajomstvami, plodnosťou a pôrodom. Mačky patrili medzi najznámejšie zvieratá v starovekom egyptskom umení a kultúre. Egypťania mumifikovali mačky a zasvätili ich konkrétnym bohom v nádeji na priazeň alebo vyjadrenie vďaky. Bastet ponúkli mačacie múmie, ktoré odzrkadľovali jej dvojakú povahu – vyživujúce aj nebezpečné vlastnosti.

Mačky a symbolika

Egypťania obdivovali mačky pre ich inteligenciu, obratnosť a silu. Boli spájané s plodnosťou, čo bolo v súlade s úlohou Bastet ako ochrannej a výchovnej bohyne.

Vývoz mačiek do inej krajiny bol tiež nezákonný. Napriek týmto prísnym opatreniam vznikol čierny trh a Egypťania vzácne mačkovité šelmy pašovali. Keď mačka zomrela, bola pochovaná s poctami, mumifikovaná a oplakávaná ľuďmi. Starovekí Egypťania si oholili obočie na znak hlbokého smútku za svojimi zosnulými mačacími priateľmi.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre