Týchto 7 ocenených dobrodruhov roka si zaslúžilo svojimi extrémnymi výkonmi obdiv celého sveta

435

Od odvážnych horolezcov po tvrdú ultramaratónku a inšpirujúcich fotografov – to sú tí, ktorí boli ocenení ako „dobrodruhovia roka“.

Každý rok spoločnosť National Geographic vyznamenáva úspechy ľudí v oblasti prieskumu, dobrodružných športov, ochrany a humanitárneho rozvoja prostredníctvom zoznamu dobrodruhov roka.

A teraz oznámila zoznam svojich víťazov, ktorí v niektorých prípadoch dosiahli zdanlivo nemožné, ako napríklad pokorenie strašnej El Capitan v národnom parku Yosemite bez lán, alebo výstup na Everest zo základného tábora len za 26 hodín bez použitia doplnkového kyslíka.

Andrea Leitch – riaditeľka spoločnosti National Geographic Travel and Adventure, povedala: „Na National Geographic naše príbehy inšpirujú ľudí, aby sa usilovali o vlastné dobrodružstvá a dozvedeli sa viac o svete okolo nich.“

„Títo dobrodruhovia neustále posúvajú hranice a poukazujú na duch výskumu National Geographic. Sme nadšení, že oslavujeme svoje úspechy takouto prestížnou cestou.“

Alex Honnold

Americký horolezec trénoval na trase Freerider pred prvým bezlanovým lezením na skalu El Capitan v národnom parku Yosemite. Je zakladateľom nadácie Honnold, ktorá podporuje globálne iniciatívy v oblasti čistej energie. Nakoniec sa mu podarilo výjsť na spomínaný vrchol v júni 2017 po prvom voľnom sólo lezení (bez lán alebo podložky), ktorý predstavuje 914 m vysokú žulovú stenu.

alex honnold fotografia
Foto od lwpkommunikacio

Hilaree Nelson O’Neill

Horolezkyňa a horská lyžiarka je zo štátu Washington. Od roku 1999 je profesionálnou dobrodružnou atlétkou. Ako prvé zahliadla v roku 1999 vrch Peak of Evil. Napriek tomu, že sa jej túto horu v roku 2013 nepodarilo zdolať, jej posadnutosť ju prinútila skúsiť to ešte raz. Nakoniec sa vydala na cestu v roku 2017 a dostala sa na samý vrchol.

Photo by youtube

Emi Koch

Táto surférka pochádza z Kalifornie. Svoju lásku dáva športu a do svojej globálnej neziskovej organizácie Beyond the Surface International. Skupina pracuje na posilnení miestnych komunít, ktoré čelia environmentálnym hrozbám, a to prostredníctvom lekcií surfovania a rôznych príbehov. Pôsobí v Maroku a venuje sa najmä deťom.

Photo by youtube

Rajesh Magar

Pochádza z Káthmandú a ako doma sa cíti na trasách v údolí Dolného Mustanga v Nepále. Je to zjazdový horský cyklista a súťažil na jeho prvom nepálskom šampionáte v jazde Frankensteinským štýlom – nízkonákladové horské bicykle, ktoré si sám upravuje. Skúma Himaláje horským bicyklom. Ako profesionálny pretekár tiež zdieľa zábery z nepálskych turistických chodníkov pre iných návštevníkov.

Photo by youtube

Kilian Jornet

Jornet bol spomalený žalúdočnými problémami pri výstupe na Mount Everest v roku 2017, ktoré mu spôsobovali zvracanie a kŕče pri lezení. Aj napriek tomu dokončil jeho prvý výstup na severnú časť Everestu. Od základného tábora pri kláštore Rongbuk, ktorý sa nachádza vo výške 5100 metrov v Tibete, až do konečného cieľa, ktorý zdolal vo výške 8 488 metrov okolo polnoci 21. mája, prešiel v priebehu iba 26 hodín. Bol to vôbec najrýchlejší dosiahnutý čas bez použitia doplnkového kyslíka.

Photo by youtube

Paul Nicklen a Cristina Mittermeier

Fotograf a biológ Paul Nicklen z Kanady je spoluzakladateľom neziskového námorného dedičstva v snahe chrániť zdravé oceány. Spolupracuje s námornou vedkyňou Cristinou Mittermeier z Mexika. V roku 2017 Cristina a Pavol vyvolali celosvetovú diskusiu o polárnej ochrane po tom, ako ukázali zábery hladného a vychudnutého medveďa.

Photo by youtube

Mirna Valerio

Pochádza z Brooklynu a je ultramaratónistkou. Chce, aby ľudia prehodnotili, ako by mal vyzerať bežec. Považuje samú seba za autorku a pedagogičku. Cvičí jogu na vrchole severnej Karolíny na Whiteside Mountain. Tvárou v tvár čelí rasizmu, sexizmu a snaží sa zmeniť náročné stereotypné pohľady ľudí na to, kto je a kto nie je športovec.

Photo by youtube

Zdroj: dailymail

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre