TYPICKÉ SLOVENSKÉ DEDINKY

1444

Od Ábelovej až po Župčany – ktorá obec sa pýši titulom typickej slovenskej dediny? Nejeden zanietený cestovateľ už dávno objavil tú svoju najmilšiu dedinku. A tí, čo zatiaľ blúdia prstom po mape Slovenska, ešte len hľadajú svoje cestovateľské ciele.

17523413192_c814eeffca_k

Horná Dolná?

Dnes najznámejšia slovenská dedinka je televízna Horná Dolná a jej zopár pobláznených obyvateľov. Horných a Dolných máme doma oveľa viac. Kto by nepoznal Hornú a Dolnú Marikovú? V zozname obcí napočítame až 48 Horných a 45 Dolných – Bar, Ohaj alebo Kočkovce.

Pred desiatkami rokov preslávila televízia inú, typickú slovenskú obec: Hybe. Nezabudnuteľný Jozef Kroner a jeho Pacho spopularizovali toto miesto v Liptovskej kotline pri Vysokých Tatrách. Je práve ona typickou slovenskou dedinou? Alebo sú to Čičmany a ich prekrásne zdobená ľudová architektúra? Čičmiansky geometrický vzor dodnes inšpiruje módnych návrhárov a sprevádzal aj našich športovcov na Letných olympijských hrách v Rio de Janeiro.

V zozname svetového dedičstva UNESCO sa objavili aj mená ďalších dedín – Vlkolínec so svojimi drevenými domami, Hronsek a Leštiny vďaka celodreveným (artikulárnym) kostolom alebo jaskyňa Domica pri obci Kečovo.

Rovno za nosom

Aj tak môžete cestovať po Slovensku. V prípade, že sa rozhodnete pre nové zážitky a nemáte strach z neznámeho, vyberte sa na cesty dobrodružne, autostopom. Choďte rovno za nosom a dívajte sa okolo seba.

Moderný cestovateľ využíva rôznu dopravu. Ak k nim patríte aj vy, nezabudnite si vziať so sebou mobil s dátovým pripojením, môže sa na cestách zísť – pri hľadaní informácií o odchode vlakov a autobusov, pri online rezervácii ubytovania alebo aj pri určovaní vašej aktuálnej polohy. Ešte ste nikdy nezablúdili? Bez signálu sa vám to možno podarí.

 

Máme doma naj…

Najmenšia dedinka je pri Svidníku, volá sa Príkra a má len 7 obyvateľov. Najsevernejšia obec je Oravská Polhora a najjužnejšia sa volá Patince. Chcete ísť na Havaj alebo do Prahy? Vôbec nemusíte opustiť Slovensko. Kde sa nachádza stred našej krajiny? Na Hrbe. Skutočne, tak sa volá vrch, ktorý je geografickým stredom Slovenska. Nájdete ho v blízkosti Čierneho Balogu a jeho čiernohorskej železnice.

17338652428_ebc16f191c_k

 

Skoro 3 000 slovenských obcí ponúka nepreberné množstvo cestovateľských zážitkov. Nečakajte na žiadne Čáry a vyberte sa objavovať svoju najmilšiu typickú slovenskú dedinku!Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre