Umelkyňa v roku 1974 stála na pódiu 6 hodín a nechala divákov si s ňou robiť čo chcú – kde myslíte, že boli ich hranice?

9650
wikimedia commons, CC BY 3.0

Odvážny experiment o ľudskej prirodzenosti. Tak by sme mohli nazvať vystúpenie Rytmus 0, ktoré odohrala umelkyňa Marina Abramovićova v Neapole.

Marina Abramović sa narodila 30. novembra 1946 v Belehrade v bývalej Juhoslávii. Vyštudovala umeleckú školu v Belehrade. Neskôr začala vystupovať ako umelkyňa v rôznych predstaveniach a učila. Dokonca spolupracovala aj s niektorými celebritami ako Jay-Z či Lady Gaga.

Pokus či predstavenie?

Predstavenie Rytmus 0 bolo jej najznámejšie vystúpenie. Odohrala ho v štúdiu Morra v Neapole. Urobila pokus, v ktorom otestovala vzťah diváka a herca. Chcela otestovať podstatu ľudksej povahy tým, že počas vystúpenia nič nerobila a všetko nechala na divákoch. Dovolila im robiť všetko, čo len chceli.

zdroj: Youtube

Na stôl pred pódium pripravila 72 predmetov. Diváci medzi nimi našli ružu, perá, parfúm, med, víno, hrozno, olivový olej, nožnice, bič ale aj oceľovú tyč a pištoľ s jednou guľkou. Pre divákov pripravila nasledovné inštrukcie:

Na stole nájdete 72 predmtov, ktoré môžete na mne použiť ako chcete.
Je to predstavenie.
Ja som objekt.
Preberám plnú zodpovednosť za to, čo sa stane.
Predstavenie bude trvať šesť hodín, od ôsmej večer do druhej hodiny ráno.

Čo sa stane, ak nenesieme zodpovednosť?

Počas predstavenia mohli diváci robiť skutočne čokoľvek. Mohli sa dotýkať jej tela či ľubovoľne využívať vystavené predmety pred pódiom. Čo budú ľudia robiť, ak nebude nikto čeliť dôsledkom za svoje činy?

Zo začiatku boli diváci mierni. Doniesli jen ružu, pobozkali ju. Po istom čase sa začala situácia vyostrovať a ľudia začali byť agresívnejší. Dokonca došlo k tomu, že jej divák namieril zbraň k hlave, ale iní ho od nej odtiahli.

zdroj: youtube.com

Pohľad kritika

Počas predstavenia bol prítomný aj umelecký kritik Thomas McEvilley, ktorý napísal:
Začalo to veľmi placho. Niekto ju otočil, niekto je zdvihol ruky do vzduchu. Ale neskôr ju chytali na intímnych miestach. V Neapole začalo prihorievať. Po troch hodinách bola Marina nahá a oblečenie niekto poodrezával nožom. Po štyroch hodinách sa nožom približovali k tvári. Na krku sa objavila malá rezná rana a ktosi z nej odsal krv. Nasledovali ďalšie miernejšie sexuálne útoky.

zdroj: YouTube

Vražda? Dovolila by to skupina?

Marina bola taká odhodlaná, že bola ochotná podstúpiť aj znásilnenie alebo vraždu. Zaujímavé bolo, že keď divácií videli jej odovzdanosť, začala sa vytvárať skupina ľudí, ktorá ju ochraňovala. Keď jeden z divákov namieril na Marinu zbraň a na spúšť priložil jej vlastné prsty, skupina zasiahla. Strhol sa boj medzi skupinami divákov. Našťastie nikto zo zbrane nevystrelil.

zdroj: youtube.com

Hanba v očiach

Po šiestich hodinách vykročila Marina smerom k divákom. Každý sa jej uhýbal. Nikto sa jej nechcel pozrieť do očí. Bolo nebezpečné vystúpenie, ktoré dokonale rozpovedalo príbeh o ľudskej prirodzenosti. Diváci si sami odohrali divadlo. Ako sa cítili po vystúpení ostáva nezodpovedané.

A čo vy? Ako by ste sa zachovali vy?

zdroj

 

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre