Unikátne pláže, ktoré v noci svietia – dozviete sa prečo

4304

Od Hongkongu po Kaliforniu nájdeme vo svete pláže, ktoré sú ešte výnimočnejšie ako ostatné. Sú to pláže, ktoré v noci svietia a ich hladina je neónovo modrá.

Za týmto úchvatným divadlom nie je žiadna moderná technológia. Ide o čisto prírodný jav, ktorý spôsobuje špecifický druh planktónu – fytoplanktón. Je to druh riasy, ktorá pláva na povrchu morskej hladiny. Táto riasa má pozoruhodnú schopnosť vydávať jasné modré svetlo pri kontakte s vlnami alebo plávajúcimi rybami.

Fytoplanktón obsahuje vlákna, ktoré umožňujú protónom (pozitívne nabitým časticiam) prechádzať cez ich telo. Rôzne pohyby okolo planktónu spôsobujú, že protóny začnú voľne prechádzať telom planktónu. Počas tohto procesu sa vytvárajú elektrické impulzy, ktoré aktivujú ďalšie chemické reakcie. Začne pracovať proteín nazývaný luciferáza, ktorý vytvára modré svetlo. A výsledný efekt už vidíte na fotografiách.

Tento typ fytoplanktónu sa nachádza výlučne iba v slaných morských vodách. Vedci tento fakt vysvetľujú tým, že v sladkej vode chýbajú potrebné chemické látky, ktoré by umožnili aktivovať svietiaci proteín.

Ak by ste chceli toto úchvatné prírodné divadlo vidieť naživo, prinášame vám niekoľko pláží, kde môžete tento zázrak sami pozorovať.

 

Pláž Sam Mun Tsai v Hongkongu

techinsider.io, Tyrone Siu/Reuters
techinsider.io, Tyrone Siu/Reuters

Ton Sai, Krabi, Thajsko

holidayspots4u.com
holidayspots4u.com

Toyama Bay, Japonsko

dreammywonderland.com
dreammywonderland.com

Zeebrugge, Belgicko

wikipedia.com
wikipedia.com

Reethi Beach, Maldivy

matadornetwork.com, Photo: Frank
matadornetwork.com, Photo: Frank

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre