Unikátne plemená psov, ktoré už zanikli. Nie je to škoda?

4077

Na celom svete je okolo 400 plemien psov. Otázne je koľko ich existovalo a nevedelo sa o ich existencii, lebo išlo len o akési “pokusy” na konkrétnom území. Mnohé z nich sa podobajú tým dnešným, len s tým rozdielom, že ich línia už vyhynula. 

Zaujíma vás ako sa takéto plemená volali, aký bol ich vzhľad alebo využitie? My vám tieto informácie prinášame. Spoločne sa pozrieme na to, aké plemená mohli byť, no nie sú súčasťou nášho života. 

Argentínsky polárny pes

Zdroj: wikimedia common

Vyšľachtený bol, ako už názov vypovedá, argentínskou armádou na základniach na Antarktíde. Vznikol krížením viacerých odolných plemien ako sú Sibírsky husky, Aljašský malamut a Grónsky pes. Používal sa predovšetkým ako záprahový pes, keďže bol schopný utiahnuť ťažký náklad aj na veľké vzdialenosti. Ako plemeno, žiaľ, v roku 1994 vyhynul. 

Alpský mastif

Zdroj: wikimedia common

Alpský mastif sa vám môže javiť nadmieru povedomý, keďže sa na jeho vzniku podieľalo aj plemeno Bernardín, na ktorého sa náramne podobá. Ako miesto vzniku tohto plemena sa uvádzajú Alpy. V 70.rokoch minulého storočia boli aj isté snahy o prinavrátenie tohto plemena, žiaľ neboli úspešné.

Tahltanský medvedí pes 

Zdroj: wikimedia common

Tahltanský medvedí pes bol vyšľachtení Tahltanmi – indiánskym kmeňom – ako lovecký pes, ktorý sa používal predovšetkým na lov medveďov. Dokázal svoju korisť vystopovať a potom hlasným štekotom privolať ostatných. Tiež sa používal aj na lov veľkých mačiek a ďalších endemických zvierat. Toto plemeno zaniklo asi okolo roku 1970, no chovnému programu sa ešte pár jedincov podarilo zachovať, no pôvodná podoba plemena sa považuje za zaniknutú.  

Braque du Puy

Zdroj: wikimedia common

Braque du Puy bol lovecký pes používaný v nížinách Francúzska. Prvýkrát bol vyšľachtený ako kríženec viacerých chrtov v Poitou – regióne na západe stredného Francúzska. Pôvodné plemeno vymrelo na začiatku 20. storočia, ale existovala ešte snaha o záchranu – tie psy sa však už od pôvodného plemena odlišovali. 

Norfolský španiel 

Zdroj: wikimedia common

Norfolský španiel bolo plemeno psov používané predovšetkým na lov vtákov. Boli vyšľachtené z Čierno-trieslového coonhounda. Povahou to boli extrémne verné psy, ktoré veľmi ťažko znášali akúkoľvek odluku od svojho majiteľa, ku ktorému si zvyčajne vytvárali veľmi silné puto. Vyhynuli niekedy začiatkom 20. storočia.

Bojový pes Cordoba

Zdroj: wikimedia common

Bojový pes Cordoba bolo plemeno zmiešané z Alano Español, Mastiffa, Bull Terriera, Bulldoga a Boxera. Viete si teda asi predstaviť o aké neuveriteľne mohutné, silné a neoblomné plemeno psa muselo ísť. Hovorilo sa o nich, že majú abnormálne vysokú toleranciu bolesti, ktorá ich viedla až k tomu, že „dobrovoľne“ bojovali na život a na smrť. Ako ste sa asi dovtípili, používali sa v psích zápasoch, ktoré aj spôsobili, že v 20.rokoch minulého storočia plemeno zaniklo. 

Havajský pes Poi

Zdroj: wikimedia common

Havajský pes Poi bolo voľne žijúce plemeno psa, pôvodom z Havaja, ktoré bolo využívané ako duchovný ochranca detí a tiež zdroj potravy. Pochádza z iných polynézskych plemien psov privezených na ostrovy. Avšak, keďže slúžil aj ako potrava, v 20.storočí vyhynul. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre