6 unikátnych mostov, ktoré musíte vidieť

416

Už mnoho rokov ľudia budujú mosty, aby sa dostali cez rieky, údolia alebo moria. Niektoré mosty sú skutočnými klenotmi a sú stelesnením ľudského umu, nádhernej architektúry a vynaliezavosti.

Most Kintai, Japonsko

hiconsumption.com
hiconsumption.com

Most bol postavený v roku 1673 na úpätí vrchu Yokoyama. Pozostáva z piatich drevených oblúkov a od roku 1922 je národným kultúrnym dedičstvom.

Most Rialto, Benátky

hiconsumption.com
hiconsumption.com

Kto žil v Benátkach, musel byť dobrý buď v plávaní alebo v stavaní mostov. Most Rialto je najstarším mostom nad najhlbším kanálom v Benátkach – Canal Grande. Keď Antonio da Ponte navrhol jeho dizajn, všetci sa smiali, že most čoskoro spadne. To bolo v roku 1591. A most je tu stále.

Most Oresund, Švédsko

hiconsumption.com
hiconsumption.com

Na chvíľu zabudnite na mosty postavené nad riekami. Most Oresund je postavený na to, aby spájal dva štáty, Dánsko a Švédsko. Zaujímavým faktom je, že vo Švédsku most začína ako most a končí ako tunel v Dánsku. Pri vstupe do tunela musel byť postavený malý umelý ostrov, aby zabránil presakovaniu vody do tunela.

Millau Viaduct, Francúzsko

hiconsumption.com
hiconsumption.com

Most je hodnotený ako jedno z najväčších diel modernej architektúry. Dokonca získal ocenenie Outstanding Structure Award, čo je niečo ako Oscar v stavaní mostov. Bol postavený z dôvodu hustej premávky medzi Parížom a južným Francúzskom. Práve tento ťah využíva veľa dovolenkárov pri svojej ceste do Španielska.

Most Golden Gate, San Francisco

hiconsumption.com
hiconsumption.com

Medzi najzaujímavejšími mostami nesmie chýbať ani ikonický most Golden gate, ktorý je synonymom San Francisca. Bol postavený v roku 1937 a do roku 1964 bol najdlhším visutým mostom na svete. Mnoho expertov tvrdilo, že most nebude možné dostavať z dôvodu extrémne silného vetra a hustej hmly v zálive. Ale podarilo sa.

Rolling Bridge, Londýn

hiconsumption.com
hiconsumption.com

Most, ktorý je viac experimetnom ako mostom. Celá konštrukcia je rozdelená do ôsmych častí, ktoré sú navzájom prepojené. Na pohyb využíva hydrauliku. Aby ste ho videli v pohybe, navštívte londýnsky kanál Grand Union v piatok pooobede a uvidíte ako sa stočí ako perzský koberec.

zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre