Uprostred zimy nám vykvitli stovky kvetín, príroda je popletená

257
flower fotografia
Foto od Nouhailler

Vraví sa, že jar je to obdobie, kedy môžeme obdivovať kvitnutie krásnych farebných kvetov a farba zimy je len v našej predstavivosti. To však neplatí pre neohrozených botanikov, ktorí za tento mesiac napočítali v Británii a Írsku celkovo 532 rôznych druhov kvitnúcich kvetín.

Podľa Botanical Society of Britain and Ireland (BSBI), spoločnosť, ktorá každoročne organizuje tento “lov“ na kvitnúce rastliny v zime, je číslo 532 ďaleko od normálnych hodnôt všetkých botanických učebníc a kníh. Táto hodnota by nemala presahovať niekoľko desiatok kvitnúcich kvetov.

Medzi nezvyčajnými kvitnúcimi rastlinami našli tento rok aj sedmokrásky, púpavy, ale aj “jesenný oneskorenci“ ako napríklad boľševník, ktoré zvyčajne kvitnú medzi letom a koncom jesene.

Botanici si myslia, že zmeny v podnebí sú hlavným dôvodom prečo je tento január taký farebný. Navyše sa do prírody rozširujú aj druhy, ktoré sa na určitých miestach pôvodne nevyskytovali. Šéf BSBI, doktor Kevin Walker médiám povedal toto: ,,Ak veríte knihám a poznatkom v nich, iba 10% z kvetín, ktoré sme tento rok našli kvitnúť, by v skutočnosti malo kvitnúť.“

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre