Už 400 rokov pred naším letopočtom si starovekí Peržania dokázali postaviť mrazák na výrobu a skladovanie ľadu

2391
yakhchal photo
Foto: reibai

Už starovekí Peržania mali potrebu sa počas horúcich letných dní schladiť. Aj napriek tomu, že to bolo pomerne dávno, dokázali si vyrábať a zároveň skladovať ľad.

Približne v roku 400 pred naším letopočtom dokázali postaviť niečo, čo slúžilo ako miestnosť, kde sa vyrábal a skladoval ľad, a niekedy aj potraviny. Tieto budovy sa nazývali Yakhchāl a boli vyrobené z vode a teplu odolného materiálu, ktorý sa nazýval sarooj.

Boli samozrejme vykopané hlboko do zeme a fungovali na princípe, kedy malými veternými tunelmi sa do vnútra dostával vánok z vonku a ten vytláčal komínom na vrchu teplý vzduch von. Takto dokázali vo vnútri udržiavať nízku teplotu a v lete sa príjemne schladiť nápojmi s ľadom.

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre