Ako si užiť letnú dovolenku a neminúť všetky úspory

582

Letná dovolenka je pre mnohých zaslúženou odmenou za celoročné pracovné nasadenie. Chuť oddýchnuť si je však často väčšia ako finančná rezerva odložená na dovolenku. Aby ste si voľno užili a zároveň nepočítali každé minuté euro, je dobré si niektoré veci naplánovať vopred.

girl-571808_1280

Cestovná kancelária vs. dovolenka na vlastnú päsť

Cestovné kancelárie vám svojou ponukou môžu aj nemusia ušetriť náklady. Ak si kúpite dovolenku v cestovnej kancelárii s dostatočným (niekoľkomesačným) predstihom, môžete ušetriť nemalé peniaze v porovnaní s top sezónou. Rovnako je to aj s last minute ponukami. Tu je však riziko, že dovolenka nebude úplne podľa vašich predstáv a možno budete musieť pristúpiť na kompromis v termíne, ubytovaní či službách. Cestovná kancelária vám však môže ušetriť množstvo času, ktorý venujete plánovaniu dovolenky na vlastnú päsť. Ak však máte radšej všetko naplánované podľa vlastných predstáv, poďte do toho, nie je to také zložité.

 

Destinácia a doprava

Keď si vyberiete destináciu, zistite si o nej, čo najviac. Reálne skúsenosti iných cestovateľov sú rady na nezaplatenie a v konečnom dôsledku vám môžu pomôcť ušetriť množstvo času aj financií. Premyslite si, aký bude najvýhodnejší spôsob dopravy na vami zvolené miesto. Ceny leteniek sa neustále menia a lacná ponuka môže vyskočiť kedykoľvek. Autobusy, vlaky, autá či karavany vám zase poskytnú možnosť vidieť krajinu aj cestou či zastaviť sa na viacerých miestach a zažiť viac.

Na mieste dovolenky sa snažte chodiť čo najviac pešo či na bicykli, nech vám neunikne žiadne pekné zákutie. Zistite si možnosti hromadnej dopravy a nechajte si poradiť od miestnych. Chcete objavovať aj vzdialenejšie miesta? Prenajmite si skúter.

 

Ubytovanie

Ak cestujete karavanom, o ubytovanie máte postarané, nezabudnite si však nájsť na vašej trase kempy a parkoviská pre karavany. Ak hľadáte len miesto na prespanie, neváhajte hľadať lacnejšie ubytovanie medzi penziónmi či hostelmi. Alternatívnou formou ubytovania môže byť aj couchsurfing alebo prenájom, napríklad cez airbnb.

Jedlo

Aj napriek snahe ušetriť, určite skúšajte miestne špeciality. Nemusíte chodiť do najdrahších podnikov, nechajte si poradiť od miestnych ich obľúbené reštaurácie a riaďte sa aj vlastnou intuíciou. Ak raňajky nemáte zabezpečené s ubytovaním v hoteli či penzióne, pripravte si ich sami. Ušetríte tak nemalé peniaze.

 

Telefonovanie na dovolenke

Časy, kedy ste sa v zahraničí báli kvôli vysokým poplatkom zdvihnúť zvoniaci telefón a už vôbec nikam ste nevolali, sú dávno preč. Dnes sa o svoje zážitky môžete so svojou rodinou a známymi podeliť lacnejšie ako kedykoľvek predtým. S mobilným operátorom 4ka môžete bez obáv telefonovať, písať aj surfovať na internete v krajinách Európskej únie za ceny ako doma. A na tom teda ušetríte!

woman-795933_1280

Výdavky

Pri plánovaní dovolenky myslite aj na to, čo si na dovolenke chcete dopriať. Výlety, vstupy do múzeí, či do klubu/kina/divadla/na koncert môžu podstatne znížiť rozpočet vášho „vreckového“. Takisto nákup suvenírov sa môže značne predražiť, ak budete nakupovať na hlavných uliciach a na turistických miestach. Hľadajte zastrčené obchodíky a rovnakú magnetku môžete o pár metrov ďalej kúpiť aj za polovicu. Popremýšľajte aj nad darčekmi. Napíšte si zoznam, komu chcete priniesť malú drobnosť z dovolenky a v rozpočte počítajte aj s týmito položkami.

 

Platby

Pred zahraničnou dovolenkou si nezabudnite vo svojej banke zistiť, aké sú poplatky za výber peňazí z bankomatu, aké za platbu kartou a rozhodnite sa čo najvýhodnejšie. Takisto si zistite kurz meny krajiny, do ktorej cestujete a podmienky, ktoré poskytujú zmenárne na Slovensku a vo vašej cieľovej destinácii. Peniaze si tak zameníte s čo najvýhodnejším kurzom.

atm-1524870_1280

Príjemnú dovolenku!

http://gdesk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=bJs1Zt.PldeB.tP4y2xVnaQOHSeibbrBGOih4INTrXH.P7/fastid=eypiahmnlupiwzkcoftllxnfnpmn/stparam=slmpnndppg/url=http://4ka.sk

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre