V austrálskych vodách sa nachádza vyše 8 000 vrakov lodí a toto sú jedne z tých, ktoré sa oplatí vidieť

610

V austrálskych vodách sa nachádza viac ako 8 000 vrakov lodí! Pre potápačov je to hotový raj. Niektoré z nich sú určené len pre pokročilých, iné zas aj pre začiatočníkov, no je ich tam toľko, že každý milovník potápania si príde na svoje. S tisíckami registrovaných historických vrakov v takmer každom austrálskom štáte sú možnosti objavovania nekonečné.

Bez ohľadu na to, ktorý z potopených vrakov si pre svoje bádanie vyberiete, objavíte zázračnú biodiverzitu, ktorú uvidíte len v Austrálii. Ak by ste si chceli takýto adrenalínový zážitok vyskúšať, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

S. Yongala – Townsville, Queensland

Ide o jednu z najlepších potápačských lokalít na svete. Tento vak objavili v roku 1958. Loď sa potopila približne 80 km od pobrežia Townsville, a to počas cyklónu v roku 1911, pričom zomrelo všetkých 122 pasažierov. Je to zároveň jedno z najzachovalejších a najväčších vrakovísk na svete.

https://www.instagram.com/p/BlJVrBQAX5d/?utm_source=ig_web_copy_link

SS Nord – Port Arthur, Tasmánia

SS Nord je jeden z mála vrakov v Tasmánii, ktorý je dodnes nedotknutý. V roku 1915 loď narazila a potopila sa, no všetci cestujúci prežili. Po viac ako 100 rokoch môžu potápači fotografovať rám lode a kormidlo. Ostatné časti sú zakryté živými koralami, riasmi a burinou. Vzhľadom na silné oceánske prúdy je tento ponor určený len pre pokročilých potápačov.

https://www.instagram.com/p/BN5wavDhG5x/?utm_source=ig_web_copy_link

Ex-HMAS Brisbane – Mooloolaba, Queensland

Nachádza sa len 5 km od pobrežia Sunshine Coast a je dosiahnuteľný po celý rok, čo z neho robí jeden z najprístupnejších vrakov v krajine. Jedna sa o vyradený raketový torpédoborec, ktorý bol ​​zámerne potopený a zmenený na umelý útes len v roku 2003. Ak máte dostatok odvahy, môžete si skúsiť aj nočné potápanie.

Glenelg, Južná Austrália

Ďalší umelý útes, ktorý bol však vytvorený o niekoľko rokov skôr – v roku 1985. Nájdete ho pod povrchom v blízkosti Adelaide, ktoré je hlavné mesto Južnej Austrálie. Jeho plytká voda z neho robí perfektné miesto pre potápačov začiatočníkov. Takže nemusíte sa báť, že s týmto športom ešte nemáte žiadne skúsenosti.

Vraky v Port Phillip Bay, Victoria

Vo Viktórii je viac ako 900 registrovaných vrakov. Ide o vraky z obdobia 1. svetovej vojny, najmä o ponorky, masívne raketové torpédoborce či klasické potopené lode. Táto ponuka leží blízko veľkého austrálskeho mesta Melbourne. Spoločnosti ako Red Boats vás odvezú do tých najlepších miest určených na ponor.

Foto od youtube

Darwin Harbor, Severné teritórium

Krutá paľba bômb počas druhej svetovej vojny znamenala, že v Darwinovom prístave sú roztrúsené desiatky potopených bojových lodí. Je tam viac ako 90 vrakov, ktoré je možné preskúmať. Potápanie však môže byť zložitejšie kvôli intenzívnym 8-metrovým prílivom a častokrát slabej viditeľnosti.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre