V Číne funguje kontroverzný sociálny kreditový systém, ktorý už zakázal nákup cestovných lístkov 23 miliónom občanom

846

Čína zablokovala nákupy leteniek a lístkov na vlak miliónom „zdiskreditovaných“ cestujúcich. Pýtate sa prečo? Nuž, ide o kontroverzný sociálny kreditový systém krajiny, ktorý je zameraný na zlepšenie správania občanov. Otázne však je, či nie je príliš krutý.

Podľa Národného informačného centra pre štátne úvery, zakázali čínske súdy minulý rok nákup lístkov na vlak a lietadlo minimálne 17,5 milión krát. Ďalších 5,5 milióna zamietnutí bolo určených občanom, ktorí sú umiestnení na tzv. čiernych listinách, a to pre svoje sociálne alebo úverové priestupky. Cieľom tohto systému je stimulovať dôveryhodné správanie všetkých občanov prostredníctvom sankcií, ako aj odmien.

china train station fotografia
Foto od Cory M. Grenier

Medzi tieto sociálne a úverové priestupky patrí skutočne veľmi veľa vecí, od neplatenia individuálnych daní a pokút až po šírenie nepravdivých informácií či užívanie drog. K menším priestupkom sa radí napr. používanie už neplatných lístkov, fajčenie vo vlaku alebo nedržanie psa na vodítku. Miestne samosprávy a agentúry prostredníctvom tohto systému vypočítajú každému čínskemu občanovi osobné skóre. Kritici uviedli, že orgány v Číne využívajú technológiu na vytvorenie orwellovského stavu masového dohľadu a kontroly.

Úrady už aj v minulosti používali čierne listiny, aby obmedzili cestovanie niektorých občanov, ale zdá sa, že systém sociálnych úverov je oveľa rozšírenejší a tvrdší. Minulý rok čínska Národná komisia pre rozvoj a reformu uviedla, že začne zakazovať ľuďom používať verejnú dopravu. V nedávnej správe sa zas uvádzalo, že 128 ľudí bolo nútených opustiť Čínu kvôli nezaplateným daniam.

Úrady minulý rok zozbierali viac ako 14 miliónov bodov „nedôveryhodného správania“ vrátane podvodov, nezaplatených pôžičiek, falošnej reklamy či obsadenia vyhradených miest vo vlaku. Na verejnosť sa minulý rok dostalo video cestujúceho, ktorý odmietol vzdať sa miesta vo vlaku, ktoré si vyhradil iný cestujúci. Za krátky čas sa stalo vírusovým a následne to vyvolalo búrlivú diskusiu o tom, či súčasný systém nie je pre niektorých príliš krutý.

Úradníci však tvrdia, že tento systém funguje. V správe sa uvádza, že 3,5 milióna ľudí a spoločnosti splatilo vďaka tomuto opatreniu svoje dane alebo dlhy.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre