V gréckych vodách postupne sprístupňujú vzácne vraky lodí verejnosti a potápači sa tak majú na čo tešiť

293

Cestovatelia, ktorí milujú archeológiu budú môcť čoskoro preskúmať absolútne nový svet v gréckych vodách, pretože niektoré z najzaujímavejších vrakov v krajine prvýkrát otvoria pre verejnosť.

Prvým z nich bude stroskotaná loď Peristera, ktorá sa datuje až do 5. storočia pred Kristom. Potápači v nej nájdu pozostatky rôznych vzácnych historických artefaktov. Táto loď sa nachádza približne 2,5 km od ostrova Alonissos a ide s najväčšou pravdepodobnosťou o aténsku nákladnú loď, ktorá leží v hĺbke približne 30 metrov. Do dnešného dňa sa považuje za najväčšiu nákladnú loď svojej doby.

diver fotografia
Foto od 12019

Len minulý týždeň sa konala prvá exkurzia, prostredníctvom ktorej predstavili, čo všetko čaká verejnosť. „Cieľom nasledujúcich dvoch rokov je zviditeľniť vraky nachádzajúca sa vo vodách tejto krajiny, ako aj poskytnúť dôležité informácie a zvýšiť povedomie o podmorských pamiatkach,“ povedal na podujatí námestník ministra kultúry a športu Konstantinos Stratis. Kým v gréckych vodách sa to hemží množstvo podvodných artefaktov a ďalšie vraky čakajú na objavenie, mnohé z nich zostávali dlhšie roky pre verejnosť uzavreté. Boli sprístupnené len pre archeológov, aby ich tak ochránili. Potápanie bolo vo veľkej časti gréckych vôd niekoľko rokov úplne zakázané, až sa to pomaly začalo v roku 2005 meniť.

Vďaka tomuto novému projektu otvoria pre verejnosť tri ďalšie vraky v Grécku. Existujú tiež plány, podľa ktorých sa na sprístupnenie vrakov čaká aj v Taliansku a Chorvátsku. „Bola to úžasná príležitosť. Konečne som sa mohol potápať v starom vraku,“ povedal Kostas Menemenoglou, 39-ročný rekreačný potápač z Volos. „Je to naozaj ako také potápanie sa do histórie,“ dodal.

Návštevníci však môžu tráviť svoj čas aj v Národnom morskom parku v Alonissos alebo budú mať možnosť preskúmať jednu z mnohých jaskýň, ktoré sú v Alonissose vďaka tamojšiemu skalnatému pobrežiu a terénu.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre