V južnom Španielsku objavili najstaršie víno na svete. Má vyše 2000 rokov

180

Najstaršia fľaša vína na svete bola nedávno objavená v starovekej rímskej hrobke v južnom Španielsku. Víno, ktoré je zachované už takmer 2 000 rokov, poskytuje jedinečný pohľad do minulosti.

Najstaršia fľaša vína na svete bola nedávno objavená v starovekej rímskej hrobke v južnom Španielsku, v mestečku Carmona v Andalúzii. Víno, ktoré je zachované vo sklenenej pohrebnej urne, bolo neporušené približne 2 000 rokov. Tento významný archeologický objav potvrdili vedci zo štúdie zverejnenej tento týždeň.

Zdroj: www.foxnews.com

Ako sa víno našlo

Hrobka bola objavená náhodou v roku 2019, keď rodina v Carmone pracovala na renovácii svojho domu. Keď tím výskumníkov zistil, že urna obsahuje tekutinu s červenkastým nádychom, okamžite začali sériu testov, aby potvrdili svoje podozrenie, že ide o víno.

Zdroj: www.foxnews.com

Juan Manuel Román, mestský archeológ v Carmone, ktorý sa podieľal na štúdii spolu s oddelením organickej chémie na Univerzite v Cordobe, uviedol, že tím bol veľmi prekvapený, že sa tekutina zachovala v jednej z pohrebných urien. Podmienky v hrobke boli mimoriadne, dokonale utesnené počas dvoch tisícročí, čo umožnilo vínu zostať vo svojom prirodzenom stave.

Historický význam objavu

Tento objav prekonáva predchádzajúci rekord, ktorý držala Speyerská fľaša vína, objavená v roku 1867 a datujúca sa do štvrtého storočia nášho letopočtu. Speyerské víno je uchovávané v Historickom múzeu Pfalz v Nemecku. Najnovší nález v Carmone poskytuje nové poznatky o starovekých pohrebných praktikách a výrobe vína.

Tento nález nám pripomína, aké bohaté a prekvapujúce môže byť naše dedičstvo, a otvára nové možnosti pre budúce štúdie a objavy.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre