V talianskom lese sa vznáša socha pripomínajúca luster, ktorá dokáže reagovať na zrážky a zásobovať vodou okolitú vegetáciu

636

Uprostred talianskeho lesa sa vznáša „luster“ vytvorený z tisícov kvapiek „dažďa“. Presnejšie však ide o sochu nachádzajúcu sa v Arte Sella – skanzene Borgo Alsugana. Nájdete tam toho ešte oveľa viac.

V celom skanzene sa nachádza viac ako 30 umeleckých diel, ktoré sú inšpirované krásnym prírodným alpským prostredím a väčšina z nich je vytvorená z obyčajných materiálov, ktoré tam nájdete, ako sú kamene, listy či vetvičky. Tento najnovší prírastok vytvoril americký umelec John Grade. „Najviac ma zaujal spôsob, akým dážď padá cez tento háj stromov. Baldachýn oneskoruje cestu kvapôčok na zem a veľmi zaujímavé bolo aj to, aký tichý a chránený je les aj počas veľmi silného dažďa,“ povedal umelec.

Foto od youtube

Celá socha sa skladá z piatich tisíc vačkov, z ktorých každý je pripojený k námorným sieťam a tie visia z kmeňov stromov. Grade dal týmto vačkom tvar kvapiek. Keď na nich prší a zbierajú zrážky, váha ťahá celú sochu smerom dole. Toto 30 kg vážiace dielo dokáže pojať viac ako 420 kilogramov dažďovej vody. Pružiny sú navrhnuté tak, že bránia tomu, aby sa socha nedostala nižšie, ako 3 metre nad zem.

Foto od youtube

Keď sa z nej voda vyparuje, celá socha stúpa späť a poskytuje okolitej vegetácii zdroj vody, čiže zásobuje ňou okolité prostredie. „Chcel som urobiť sochu, ktorá dokáže reagovať na dážď, rovnako ako aj sochu, ktorá bude reagovať na ľudí,“ povedal autor tohto diela. Umelec sa vyjadril, že toto nie je jeho posledné dielo a čoskoro plánuje pridať ďalšie, ktoré bude najskôr inšpirované vetrom.

Foto od youtube

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre