Varovanie pred nebezpečným komárom tigrovaným! Najväčšie obavy sú z prepuknutia horúčky dengue

249

V Európe sa čoraz viac udomácňuje ázijský komár tigrovaný. Odbornícit tvrdia, že lokálnu populáciu si vytvoril už aj v Bratislave. V mestskej časti Ružinov, kde ho zaznamenali minulý rok, sa mu podarilo prezimovať a usídliť sa.

„Ľudia sú teraz spoluzodpovední za to, ako bude situácia vyzerať v budúcnosti. Ak chceme byť krajinou, v ktorej sa nevyskytuje vírus zika, horúčky dengue a chikungunya, je veľmi dôležité, aby sme práve teraz zabránili týmto komárom v množení,“ upozorňuje vedkyňa Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.

AFPMB/flickr

Dodáva, že ázijský komár tigrovaný sa množí práve v blízkosti našich obydlí, v liahniskách, ktoré mu vytvárame: v rôznych nádobách s vodou, kvetináčoch, sudoch s vodou, jazierkach, ale aj v odpadkoch.

Na otázku, či je dôvod na paniku, vedkyňa odpovedá: „Určite nie je dôvod na paniku. Ide hlavne o to, že tento invázny komár sa množí v človekom vytvorených nádobkách, odpadkoch, kvetináči. Dokonca aj vo vrchnáčiku od plastovej fľaše vie naklásť až 200 lariev. Množí sa aj v blízkosti našich obydlí, čo sťažuje zásahy voči nemu, lebo ani štát, ani samospráva nevie zasahovať na súkromných pozemkoch. Je to viac-menej na nás obyvateľoch, či im budeme tvoriť podmienky na množenie a liahniská. Je naša úloha, aby sme ich eliminovali.“

Pikiwikisrael/wikimediacommons

Tento komár sa správa takmer rovnako ako naše komáre. Avšak veľkou odlišnosťou je, že štípe cez deň a je aj dosť agresívny, štípe opakovane a pociťujeme to viac ako štípanec od obyčajného komára. To, akú reakciu máme z uštipnutia, závisí od každého imunity.

Najväčšie obavy sú z prepuknutia horúčky dengue na Slovensku. Zatiaľ sú zaznamenané iba importované prípady, to znamená, že sa niekto nakazil niekde na dovolenke. Momentálne u nás tento vírus necirkuluje a ani sa nepredpokladá, že začne cirkulovať hneď zajtra. Vhodným prenášačom dengue vírusu je práve ázijský tigrovaný komár. Preto je také dôležité, aby sme populáciu, ktorá sa u nás vytvorila, čo najviac redukovali.

Zdroj 1, Zdroj 2

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre