Vedci objavili novú výhodu očkovacej látky proti vírusu Covid-19!

8691

Aj keď pandémia Covid-19 sa oficiálne skončila, vírus pravdepodobne nikdy nezmizne a odporúča sa, aby sme ho liečili rovnako ako jemu podobné ochorenia.

Od svojho prepuknutia, v čínskom meste Wuhan, spôsobilo toto ochorenie v priebehu dvoch rokov obrovské celosvetové obmedzenia. Nemohli sme sa stretávať so svojimi blízkymi, ľudia, ktorým to bolo umožnené, začali pracovať z domu a o nejakej letnej či zimnej dovolenke sme mohli akurát tak snívať.

blue and white plastic bottle
Autor tejto fotografie je Daniel Schludi

Pandémia sa oficiálne začala 11. marca 2020. Trvalo 3 roky, kým ju Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ukončila. Kvôli tomuto ochoreniu prišlo na celom svete o život viac ako sedem miliónov ľudí.

A teraz, takmer rok od skončenia pandémie, je stále dôležité udržiavať očkovanosť proti Covid-19, pretože vedci hlásia nové výhody.

Výskum vedcov z britského Nuffield Department of Orthopaedics, Rheumatology and Musculoskeletal Sciences (NDORMS) poukazuje na špecifické zdravotné riziká pre osoby s vakcínou proti Covidu v porovnaní s osobami bez nej.

Štúdia, pod vedením profesora Daniela Prieta Alhambru, odhalila, že vakcíny sú vysoko účinné pri znižovaní závažnosti akútnej infekcie SARS-CoV-2, hospitalizácie a úmrtí súvisiacich s COVID-19. A hoci niektoré vakcíny boli spojené so zvýšeným rizikom zriedkavých, ale závažných komplikácií, ako sú napríklad krvné zrazeniny a zápal srdca, riziko týchto komplikácií bolo podstatne vyššie po prvom nakazení Covidom.

V štúdii sa zistilo, že očkovanie vakcínou Covid znamená, že máte znížené riziko srdcového zlyhania, venóznej tromboembólie (zrazenina v žilách končatiny) a arteriálnej trombózy (krvná zrazenina v tepne) až 1 rok po očkovaní.

Znížené riziko ďalších komplikácií, ako je napríklad komorová arytmia alebo zástava srdca/infarkt, myokarditída a perikarditída, sa tiež pozorovalo, ale len počas prvých 30 dní po nakazení.

Nuria Mercade Besora, výskumná asistentka v oblasti vedy o zdravotných údajoch v NDORMS a prvá autorka článku, povedala: „Tieto zistenia by mohli podporiť očkovanie proti COVID-19 u ľudí, ktorí váhajú a boja sa potenciálneho rizika vedľajších účinkov vakcíny.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre