Vedci odhalili, ako motýle získavajú svoje úžasné a pestré farby. Tento objav môže viesť k novým technológiám

82

Vedecký tím z Univerzity v Sheffielde a Centrálnom laserovom zariadení použil najmodernejšiu mikroskopiu na sledovanie vývoja motýlích šupín od húsenice po dospelého jedinca. Zistili, že proteín aktín zohráva rozhodujúcu úlohu pri tvorbe týchto farebných štruktúr.

Hustota aktínu ovplyvňuje farby

Výskum ukázal, že farebné šupiny obsahujú oveľa hustejšie zväzky aktínu než menej farebné šupiny, čo vytvára viac reflexné hrebeňové štruktúry. Aktín počas rastu šupín a tvorby farieb mení svoju polohu, čo je kľúčové pre vytvorenie pestrofarebných vzorov.

Zdroj: www.goodnewsnetwork.org

Praktické aplikácie objavu

Tento výskum môže otvoriť dvere pre vývoj nových technológií, ktoré sú inšpirované prírodou. Napríklad, reprodukcia štruktúr aktínu môže viesť k výrobe udržateľných farieb a povlakov, ktoré si zachovajú svoju žiarivosť.

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Nature Communications a ponúkajú náhľad na nové metódy tvorby farieb, ktoré by mohli nájsť využitie v rôznych technických a medicínskych oblastiach.

Zdroj: www.goodnewsnetwork.org

Inšpirácia z prírody

Replikácia štruktúr aktínu by mohla priniesť “prírodou inšpirované” spôsoby tvorby žiarivých farieb, čo by mohlo byť využité napríklad pri výrobe nových typov farieb a povlakov.

Tento výskum nielenže prispieva k nášmu pochopeniu prírody, ale aj ponúka praktické riešenia pre udržateľný priemysel.

Zdroj

Alžbeta Hrajnohová
Ahoj, som Betka. S vášňou pre umenie, písanie a vedomosti som sa rozhodla zdieľať svoje myšlienky a zážitky. Dúfam, že si moje články užijete rovnako, ako ja pri ich tvorbe. Príjemné čítanie!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre