Vedci plánuju znovuzrodiť mamuta! Ich cieľ je rok 2028

260

Myšlienka vedcov, ktorí pomocou šikovných trikov s DNA oživujú prehistorické tvory, by mohla znieť povedome fanúšikom filmu Jurský park z roku 1993. Ale pre spoločnosť Colossal Biosciences, ktorá dúfa, že sa jej podarí obnoviť vyhynuté druhy, ako sú mamut a tasmánsky tiger, je to viac ako len filmový scenár. Je to realita, ktorá môže byť vzdialená len pár rokov.

„Máme všetky technológie, ktoré potrebujeme,“ hovorí Ben Lamm, výkonný riaditeľ firmy. „Ide len o čas a finančné prostriedky. Sme si však na 100 % istí, že dokážeme vrátiť späť napríklad mohutného mamuta.“

Veda, ktorá stojí za projektom, je jednoduchá: Vypracovať gény, ktoré robia vyhynuté zviera tým, čím je, a potom tieto gény replikovať pomocou DNA blízkeho existujúceho príbuzného.

Autor fotografie je Julia Koblitz

„Využívame umelú inteligenciu a ďalšie nástroje na identifikáciu základných génov, ktoré robia mamuta mamutom, a potom ich inžiniersky vkladáme do slonieho genómu,“ povedal Ben Lamm.

To je tá technická časť. Spoločnosť však musí prekonať aj ďalšie praktické prekážky, a to ako sa po získaní mamutích buniek narodí skutočný mamut? Odpoveďou je údajne maternica ázijského slona. Tento proces by však mohol trvať takmer dva roky, a to aj po tom, ako sa im podarí zistiť, ako na to.

Kedy by sa teda po približne 4 000 rokoch od vyhynutia mohol vrátiť mamut?

„Sme vo fáze úprav,“ hovorí pán Lamm. „Mamuty ešte nemáme, ale máme veľmi dobrý pocit z roku 2028.“

Paul/flickr

Mimo laboratória, ktoré vedie Eriona Hysolliová, vedúca oddelenia biologických vied spoločnosti Colossal, je potrebné prekonať ďalšie problémy, vrátane toho, kde budú novo navrátené druhy žiť, keď sa narodia.

Lamm však uviedol, že jeho tím už spolupracuje s miestnymi samosprávami, ochranárskymi skupinami, skupinami pôvodných obyvateľov a verejnosťou, aby sa pripravili na návrat do ich prirodzeného prostredia.

„Naším konečným cieľom je vrátiť všetky zvieratá, ktoré vyrobíme, späť do voľnej prírody.“

Zdroj

Dominika Božiková
Ahojte, volám sa Dominika. Som mamina, už druhýkrát na materskej. A aby mi úplne nepreplo, rozhodla som sa robiť aj niečo iné ako variť, pozerať dookola Labkovú patrolu a prebaľovať plienky, tak dúfam že sa Vám môj obsah bude páčiť. :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre