Vedci pracujú na novom lieku. Vďaka nemu môžu ľuďom aj v dospelosti dorásť nové zuby

487

Niektorým druhom žralokov zvyknú zuby dorásť v priebehu niekoľkých týždňov a výnimkou nie sú ani krokodíly, ktorým môžu počas ich dlhého života narásť tisícky zubov. O túto schopnosť sme však my ľudia boli ukrátení. 

Vďaka japonskému tímu vedcov sa to však môže zmeniť. Chystajú sa totiž vyskúšať experimentálny liek, ktorý by ľuďom umožnil vypestovať úplne nové zuby. Klinická štúdia naplánovaná na júl 2024 bude spočiatku určená pre ľudí s poruchou rastu zubov a na použitie pre každého bude sprístupnená zrejme v roku 2030. 

Zdroj: freepik

Výskumníci testovali lieky na myšiach a fretkách, ktorým narástol siedmy predný zub. „Dúfame, že sa nám podarí zaviesť použitie tohto lieku,“ povedal Katsu Takahashi, vedúci výskumník a vedúci oddelenia stomatológie a ústnej chirurgie v Ústave lekárskeho výskumu nemocnice Kitano v Osake. 

ZDROJ

Lucia Gajdošová
Ahojte :) Volám sa Lucia a aktuálne pracujem v marketingovej agentúre. Som milovníčkou kníh, kávy, cestovania a spoznávania nových miest. Popri práci sa venujem aj foteniu a sociálnym sieťam.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre